Zabytki w Pafos, których jest tam całkiem sporo, sprawiły, że zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Do tego wierzy się, że to właśnie tutaj wyłoniła się w morskiej piany Afrodyta. Co zobaczyć w Pafos?
Pafos – zwiedzanie miasta i zabytki
Co zobaczyć w Pafos? Miasto jest jednym z czterech największych na Cyprze i znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu. Słynie ono z wielu zabytków, ale także z tego, że to właśnie tu uczeni z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonywali ważnych badań archeologicznych. Zabytki w Pafos pochodzą z różnych okresów. To nie lada gratka dla miłośników historii. Interesującym obiektem jest park archeologiczny Kato Pafos. Co czeka na turystów w tym miejscu? Atrakcją dla zwiedzających są na pewno imponujące starożytne mozaiki w Pafos w domu Tezeusza i Ajona. Jednym w ważniejszych obiektów jest trzynastowieczny bizantyjski zamek w Pafos. To zdecydowanie punkt obowiązkowy na liście miejsc, które trzeba zobaczyć. Kolejnym jest średniowieczny kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamiennym pręgierzem, przy którym biczowano Świętego Pawła. Co jeszcze można zwiedzić w Pafos? Grobowce królewskie są kolejnym punktem na liście miejsc, które warto zobaczyć. Ta starożytna nekropolia składa się ze stu podziemnych mogił. Co ciekawe, na niektórych z nich można nawet zobaczyć fragmenty fresków. Duże wrażenie robią także ruiny wczesnochrześcijańskie bazyliki Panagia Chrysopolitissa. Widać, że sama budowla była pokaźnych rozmiarów, jednak to co z niej zostało także wprawia w zachwyt i wzbudza refleksje. Podobnie jak zachowane w niej przepiękne mozaiki.
Pafos – atrakcje turystyczne w mieście Afrodyty
Wielu turystów przyjeżdża tutaj nie tylko zobaczyć zabytki z każdej epoki, ale także aby zaznać błogiego relaksu nad Morzem Śródziemnym. Plaże w tym miejscu są niezwykle malownicze i większość z nich oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych, woda zaś jest krystalicznie czysta. Jedną z ciekawszych plaż jest Lara, która stanowi prawdziwy raj dla żółwi. Gady z tego gatunku przypływają tam na lęg, przez co plaża jest zamykana na pewien czas – dzięki temu mają one szansę na przetrwanie. W pozostałym okresie to idealnie miejsce dla osób ceniących spokój i brak tłumów. Typowo turystyczną plażą jest zaś Pissouri Beach, która jest częściowo kamienista, jednak bardzo urokliwa. Świetnym miejscem jest także port w Pafos, który zaprasza licznymi tawernami i przykuwa uwagę kolorowymi łodziami rybackimi. W okolicy warto zobaczyć też bizantyjski fort oraz wybrać się do miejscowego zoo.
Wydarzeniem, które na pewno warto zobaczyć, jest Festiwal Afrodyty w Pafos. Odbywa się on w okolicach września i jest doskonałą okazją do poznania bliżej kultury tego regionu. Nie da się nie zauważyć, że kult Afrodyty jest widoczny w Pafos bardzo wyraźnie. Jej wizerunek pojawia się w sklepach z pamiątkami, a jej imię widnieje na statkach, łodziach czy szyldach restauracji w centrum Pafos. Dowodem jej kultu na Cyprze jest też świątynia powstała na jej cześć, którą także można zwiedzać.
Pafos – temperatura, klimat, kuchnia
Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują wojaże w czasie urlopu wakacyjnego właśnie w stronę Pafos, jest taka, że lato trwa tam bardzo długo, bo aż 8 miesięcy . Pogoda więc dopisuje przez cały czas, a deszcze w tym okresie prawie nie występują. Natomiast ewentualne wahania temperatur są niewielkie. Klimat w Pafos jest subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Zimy w tym rejonie są więc bardzo łagodne. Średnia temperatura w ciągu dnia to ok.17 stopni, więc choć jest to chłodniejszy sezon, turystów w tym miejscu tu o tej porze roku nie brakuje. Sezon zimowy w Pafos można więc śmiało porównać pod względem temperatury do września czy maja w Polsce.
Jeśli chodzi o cypryjskie potrawy, których warto wypróbować, to godne polecenia są: souvlakia, czyli kawałki mięsa i warzywa smażone na rożnie, sheftalia, czyli rodzaj kiełbasy bez flaka, mezze składające się z szeregu dań serwowanych w małych porcjach, dolmades, czyli cypryjskie "gołąbki" oraz ser owczy o smaku mięty zwany halloumi. Na Cyprze serwuje się kuchnię śródziemnomorską. W menu znaleźć można więc mnóstwo propozycji zawierających melony, figi, awokado, winogrona, zieloną paprykę, ogórka, selera, rukolę oraz orzechy. Często pojawia się też ser feta i chlebki pita. W kuchni cypryjskiej bardzo często wykorzystuje się także przyprawy takie jak kolendra, tymianek, mięta czy kminek. Obowiązkowo do dania podaje się oczywiście wino.
Zobacz też:
- Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać? Co trzeba zobaczyć?
- W środku pandemii planuje odwiedzić 4 kontynenty. "Chcę pokazać, jak zmienił się świat i ludzie"
- Podróże solo w kobiecym wydaniu. "Nie daj się zniechęcić"
Zobacz wideo: Jak zaplanować tegoroczne wakacje?
Autor: Adrian Adamczyk