Kujawy są historycznym i etnograficznym regionem środkowej Polski. Dawniej były ważną dzielnicą Polski, a także księstwem. Ich teren pokrywają równiny, nieliczne rzeki oraz wiele jezior, w tym słynne Gopło. Kujawy słyną ze złóż solankowych wykorzystywanych w licznych sanatoriach. Z czego jeszcze znany jest ten region? Co warto zobaczyć na Kujawach?
Na Kujawach można zwiedzać m.in. jedno z najstarszych miast Polski (Kruszwica), dom, w którym urodził się najsłynniejszy polski astronom (dom Kopernika w Toruniu) czy najczęściej przywoływane jezioro w literaturze polskiego romantyzmu (Gopło).
Gdzie leżą Kujawy?
Kujawy są regionem etnograficznym i historycznym centralnej Polski. Znajdują się w dorzeczu Wisły i Noteci. Na północy graniczą z Pomorzem Gdańskim, na zachodzie z Wielkopolską, na południowym-wschodzie z Mazowszem. Obecnie region Kujaw jest podzielony i większości leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Jego południowe krańce sięgają województwa wielkopolskiego.
Na Kujawach znajduje się 600 jezior, w tym – opisane w legendzie o królu Popielu i w literaturze – jezioro Gopło. Jest ono również największe w regionie, a jego cały ekosystem jest objęty ochroną rezerwatu o nazwie Nadgoplański Park Tysiąclecia. Jeziora na Kujawach mają pochodzenie polodowcowe.
Kujawy są stosunkowo mało zalesione, większe skupiska leśne otaczają region od północy i południa.
Atrakcje na Kujawach, zabytki, ciekawe miejsca
Największe miasto na Kujawach to Bydgoszcz. Jego najważniejszą atrakcją turystyczną jest Stary Rynek z XIV wieku, z ratuszem i katedrą. Dawniej był otoczony fosą. Miasto słynie z dużej liczby parków. Oprócz tego jest otoczone przez obszary zielone: Leśny Park Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek", Puszczę Bydgoską i Bory Tucholskie. Posiada infrastrukturę wodną pozwalającą na uprawianie wioślarstwa.
Przez Kujawy przebiega znany turystyczny Szlak Piastowski, przypominający o tym, jak rodziło się państwo polskie. Miasta szlaku to:
- Strzelno – miasteczko z jednymi z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Europie;
- Inowrocław – uznawany za nieformalną stolicę Kujaw Zachodnich;
- Kruszwica – jedno z najstarszych miast Polski, znane z legendy o Popielu;
- Płowce – wieś, w której okolicy rozegrała się bitwa, podczas której wojska Władysława Łokietka pokonały Krzyżaków;
- Brześć Kujawski – dawna siedziba książąt kujawskich i ważny gród obronny;
- Włocławek – tradycyjna stolica Kujaw Wschodnich.
Ciekawym miejscem na Kujawach jest Ciechocinek. To znane w Polsce i w Europie uzdrowisko z licznymi sanatoriami, szpitalami uzdrowiskowymi i ośrodkami wczasowymi. Dzięki źródłom solankowym jest też w nim wydobywana sól.
Popularnością wśród turystów cieszy się Park Zdrojowy w Ciechocinku. Powstał w latach 70. XIX wieku. Na jego terenie znajduje się pijalnia wód mineralnych, muszla koncertowa w stylu zakopiańskim i fontanna "Jaś i Małgosia". Jako zabytki klasyfikowane są tężnie z początków i z połowy XIX wieku. Na terenie miasta znajduje się także rezerwat przyrody obejmujący rośliny występujące tylko na terenach zasolonych.
Toruń to także bardzo popularne, turystyczne miasto. Jednak czy Toruń leży na Kujawach? I tak i nie – jego lewobrzeżna część, Podgórz, to teren historycznych Kujaw. Część prawobrzeżna to już region Pomorza. Miasto jest rozsławione dzięki bogatej historii. Jego średniowieczny zespół miejski, w którego skład wchodzą Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na całym tym terenie jest aż 1100 zabytkowych obiektów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że urodził się tu i mieszkał najsłynniejszy polski astronom – Mikołaj Kopernik.
Kujawy – ciekawostki
Na Kujawach są jedne z najżyźniejszych ziem w Polsce.
Kujawy można podzielić na:
- Kujawy Zachodnie, nazywane czarnymi, dawniej pod zaborem pruskim;
- Kujawy Wschodnie, nazywane czarnymi, dawniej w Królestwie Kongresowym.
Podział ten odzwierciedla dzisiejszą odrębność tych regionów – w Królestwie Kongresowym zachowało się więcej kujawskich tradycji, wierzeń i obrzędów.
Pod koniec karnawału na Kujawach pojawiają się korowody przebierańców nazywane kozami. Na czele pochodu zawsze idzie ktoś przebrany za kozę, stąd nazwa. Poza tym wśród przebierańców jest bocian, niedźwiedź, kominiarz i śmierć z kosą.
Tradycyjnym tańcem kujawskim jest kujawiak. Na Kujawach znany jest też charakterystyczny haft kujawski.
Wśród najciekawszych i wciąż żywych tradycji Kujaw jest charakterystyczna gwara kujawska. To tutaj na piwnicę mówi się sklep, a na szopę – patyk.
Oprócz Mikołaja Kopernika znanymi osobami, które urodziły się na Kujawach, są m.in.: Pola Negri, Józef Glemp, Leszek Balcerowicz.
Zobacz wideo: Pomysły na ciekawe wycieczki po Polsce
Zobacz także:
Wakacje w kwietniu. Gdzie jest ciepło?
Tęsknisz za podróżami? Na Playerze znajdziesz programy, które zaspokoją twój głód świata
Autor: Adrian Adamczyk