Polska

Mrzeżyno – atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca miasta i okolic

Polska

Aktualizacja:
plaża

Cicha i spokojna nadmorska miejscowość – tak pokrótce można opisać Mrzeżyno. Jego główne atrakcje to piękna natura i nadmorskie krajobrazy oraz niepowtarzalny klimat małego nadbałtyckiego miasteczka. Jakie atrakcje turystyczne można znaleźć w Mrzeżynie i jego okolicach?

Mrzeżyno to niewielka nadmorska miejscowość wypoczynkowa w województwie zachodniopomorskim, w gminie Trzebiatów, 20 kilometrów na wschód od Kołobrzegu. Położona jest tuż przy ujściu rzeki Regi. Choć ma zaledwie 1600 mieszkańców, w okresie letnim odwiedza je duża liczba turystów. Przyciąga ich piękna plaża, klimatyczny port oraz wspaniała natura otaczająca całe Mrzeżyno. Atrakcje dla dzieci i spokojny charakter miejscowości sprawiają dodatkowo, że miasteczko jest idealnym kierunkiem na wakacje w rodzinnym gronie.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Mrzeżyna

Co warto zobaczyć w Mrzeżynie? Przede wszystkim wspaniałą, piaszczystą plażę, która rozciąga się wzdłuż całej jego północnej granicy. Jest stosunkowo szeroka, a jej zejście do wody płaskie i bezpieczne. Aby dostać się do samej plaży z miasteczka, wystarczy przejść przez malownicze lasy sosnowe i piaszczyste wydmy porośnięte trawami. Latem przebywa na niej dość spora liczba wczasowiczów, ale wciąż mniej niż w innych, bardziej popularnych kurortach. Ciekawym miejscem w Mrzeżynie jest także port nad rzeką Regą. Znajduje się tam betonowy deptak oraz wiele barów i restauracji, dlatego stanowi idealne miejsce na spacer czy kolację w romantycznej scenerii. Co więcej, w ciągu dnia można obserwować w porcie pracę rybaków bądź też wybrać się w rejs po Bałtyku motorówką, żaglówką lub statkiem.

Zabytki Mrzeżyna

Założone w średniowieczu Mrzeżyno przez wiele wieków było małą wsią rybacką. Dopiero w latach 30. XX wieku stało się miejscem stacjonowania wojsk. Jeszcze do początku XXI wieku najstarszym budynkiem w mieście była zabytkowa chata rybacka datowana na koniec XVIII wieku. Została ona jednak wyburzona. Obecnie najstarszym obiektem jest neoromański kościół parafialny pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany w 1912 roku przez niemieckich ewangelików. Warto go odwiedzić zwłaszcza ze względu na zdobiące wnętrze budynku mozaiki z tłuczonego szkła, przedstawiające sceny związane nie tylko z religią, lecz także z morzem. W Mrzeżynie znajduje się też zabytkowy budynek dawnej stacji ratowniczej, wybudowany w drugiej połowie XIX wieku.

Mrzeżyno: atrakcje dla aktywnych

Atrakcje Mrzeżyna przyciągają nie tylko miłośników kąpieli słonecznych, ale i osoby lubiące aktywne spędzanie czasu. W mieście działa dobrze wyposażone Mrzeżyńskie Centrum Sportu, gdzie skorzystać można z siłowni, kortu do squasha oraz z sauny. Nieopodal znajduje się pływalnia, na którą składa się jeden basen sportowy i jeden rekreacyjny. Taka atrakcja jest szczególnie przydatna w czasie niepogody. W Mrzeżynie znajduje się także kilka wypożyczalni sprzętu wodnego oraz firm zajmujących się organizacją spływów na rzece Redze. Trasa, która prowadzi z mrzeżyńskiego portu do ujścia Regi, oznaczana jest jaka łatwa, więc taki spływ stanowi bardzo ciekawą atrakcję dla dzieci.

Najmłodszym turystom z pewnością spodoba się także wizyta w miejscowym parku linowym z licznymi przeszkodami dostosowanymi do różnych grup wiekowych. Miłośnicy aktywnych rozrywek znajdą też wiele sposobów na spędzanie wolnego czasu w okolicy Mrzeżyna, gdzie poprowadzone zostały liczne szlaki piesze i trasy rowerowe.

Atrakcje turystyczne okolic Mrzeżyna

Podczas wakacji w Mrzeżynie warto odwiedzić również miejscowości znajdujące się w jego okolicy. W pobliskim Ustroniu Morskim rośnie najstarszy dąb w Polsce i zwiedzić Skansen Chleba. W Niechorzu powinno się zobaczyć ekspozycję w Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz latarnię morską. Można tam również odwiedzić motylarnię, gabinet figur woskowych, park miniatur latarni morskich, a także przejechać się kolejką wąskotorową. Do Rogowa zaś warto wybrać się na spacer jednym z malowniczo poprowadzonych szlaków wokół jeziora Resko Przymorskie.

W pobliżu Mrzeżyna znajduje się też Kołobrzeg – jedna z większych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Znajduje się tam urokliwy port z latarnią morską oraz klimatyczna infrastruktura uzdrowiskowa.

Atrakcją okolic Mrzeżyna jest także otaczająca go natura. Obszar wokół miejscowości należy do Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego, będącego specjalnym obszarem ochrony w ramach programu Natura 2000. Spędzając urlop w tym rejonie, warto wybrać się na spacer po pobliskich wydmach, borach bażynowych i lasach łęgowych, które tworzą klimatyczny nadmorski krajobraz.

Zobacz też:

Jak uszyć parawan? "Będzie nasz, jedyny, wyjątkowy"

Biura podróży ruszają z wczasami. Dokąd będziemy mogli się wybrać?

Bon turystyczny - dla kogo i od kiedy wypłaty?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości