Polska

Przeszedł 1200 km wzdłuż Wisły w 46 dni. Odpowiada na pytanie: czy rzeka wysycha i jakie gwałtowne zmiany nas czekają

Polska

Mateusz Waligóra w 46 dni przeszedł 1200 kilometrów wzdłuż Wisły. Wraz z Dominikiem Szczepańskim napisał książkę o najdłuższej rzece w Polsce. O swojej wyprawie i zapiskach opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Mateusz Waligóra przemierzył Mongolię, Amerykę Południową i szykował się do kolejnej zagranicznej wyprawy. Jego plany pokrzyżowała pandemia. Został więc w kraju i rozpoczął krajowe wędrówki.

- To była ciekawość, tego, jak wygląda Polska. Kraj, którego ja kompletnie nie znam, a jednocześnie niechciane dziecko pandemii, jakkolwiek to brzmi, bo planowałem zupełnie inną wyprawę. Natomiast przez to, że zostaliśmy zamknięci w Polsce, uznałem, że to może być doskonały czas na to, by ten kraj poznać. I tak się stało – tłumaczył w Dzień Dobry TVN.

Szlakiem wzdłuż Wisły

Podróżnik wyruszył szlakiem wzdłuż Wisły. Podczas tej wędrówki niejednokrotnie towarzyszyliśmy mu z kamerą. Szedł przez 46 dni, pokonując prawie 1200 km, a dokładniej 1160. Na podstawie tej przygody, wraz z pisarzem Dominikiem Szczepańskim, napisali książkę pt. "Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody", którą wydali na własną rękę. – Staraliśmy się zadbać o każdy szczegół. I to, co jest ważne, to fakt, że nie będzie jej można kupić w sklepach. To my wiemy, do kogo książka trafia, bo można ją kupić tylko u nas na stronie internetowej – argumentował podróżnik.

Jakie tajemnice skrywa Wisła?

Książka nie stanowi wyłącznie zapisków podróżniczych, ale również próbę odpowiedzi na pytania: Czy Wisła wysycha? Jak chronimy rzekę, którą nazywają ostatnią dziką w Europie?

- Przed nami stoi wiele wyzwań, którym musimy sprostać. Wisła przez kilkaset lat kształtowała to, jak wygląda Polska, a to my Polacy będziemy mieli wpływ na to, jak na przestrzeni kilkunastu lat będzie wyglądała. Mimo wszystko jestem pełen optymizmu. Natomiast w książce dajemy głos osobom, które związały swoje życie zawodowo z Wisłą, ekologom, profesorom i wnioski z tych rozmów niestety są mocno niepokojące, czyli czekają nas zmiany klimatu, polegające na gwałtownych zjawiskach atmosferycznych – wyjaśnił.

Posłuchaj całej rozmowy z Mateuszem Waligórą w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl .

Zobacz także:

Ruszyła 61. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Jakie atrakcje czekają na widzów?

Mimo upływu lat wciąż cieszy się popularnością. Na czym polega fenomen serialu "Przyjaciele"?

Gdyby nie dawcy szpiku, Adasia i Karola mogłoby już z nami nie być. "Obca osoba, która uratowała moje dziecko jest jak członek rodziny"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości