Polska

Świętujemy urodziny Smoka Wawelskiego. "Będzie się działo"

Polska

Urodziny Smoka Wawelskiego

Na krakowskich Błoniach trwają obchody urodzin Smoka Wawelskiego. Jakie atrakcje czekają na mieszkańców i turystów? Gdzie odnajdziemy ślady jubilata? Na te pytania odpowiedzieli wyjątkowi rozmówcy Dzień Dobry Wakacje.

Urodziny Smoka Wawelskiego - atrakcje

Tego lata Smok Wawelski jest w Krakowie wszechobecny.  - Kraków od dłuższego czasu świętuje urodziny swojego smoczego bohatera. Były parady, imprezy związane ze smokiem, ale dzisiaj kulminacja smoczych obchodów. Na Błoniach stanie miasteczko średniowieczne. Pojawią się wojowie, namioty. Przeniosą nas w czasy króla Kraka, szewczyka Dratewki - zapowiedział Bartek Jędrzejak, prezenter Dzień Dobry Wakacje.

Na krakowskich Błoniach czeka wiele atrakcji. W trakcie urodzin Smoka Wawelskiego wystąpi folkowa kapela "Daj Ognia", a koncert finałowy zagra Percival. Z kolei przez główny placyk osady przejdzie smoczy korowód. Uczestnicy wydarzenia będą też mogli zobaczyć potyczkę dwóch zwaśnionych grup.

- Będą one musiały sobie coś wyjaśnić na polu walki. Tam również będzie smoczy element. Także będzie się dużo działo - zapewnił Norbert Tkacz z grupy rekonstrukcyjnej. - Będzie można potestować, posmakować smocze jedzenie, które jest przygotowane powiedziałbym w tej części bardziej współczesnej - dodał.

Śladami Smoka Wawelskiego

Rzeźba Smoka Wawelskiego już od 50 lat stoi przy wejściu do Smoczej Jamy. - To jest rzeźba wykonana przez Bronisława Chromego. Ziejący smok ogniem znany jest nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale myślę, że wszystkim turystom przyjeżdżającym - przyznała Marta Wajgiel, licencjonowana przewodniczka.

- Dalej musimy wejść na Wzgórze Wawelskie do Zamku Królewskiego na Wawelu, ponieważ tam jest fantastyczny arras, który należy do kolekcji Zygmunta Augusta, który przedstawia walkę smoka z panterą - tłumaczyła.

Gdzie jeszcze odnajdziemy ślady Smoka Wawelskiego w Krakowie? Zobacz w materiale wideo. Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości