Krakowskie Sukiennice – historia, atrakcje, legendy

Kraków
Krakowskie Sukiennice
Źródło: fotolupa/Getty Images

Muzeum Narodowe Sukiennic jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie jest jedną z największych atrakcji turystycznych dawnej stolicy Polski. Co to są Sukiennice, skąd pochodzi ich nazwa i jaka jest historia tego budynku?

Sukiennice w Krakowie kuszą zwiedzających nie tylko wspaniałą architekturą (głównie w stylu renesansowym, choć początkowo budynek wznoszony był w stylu gotyckim), ale także znajdującym się tutaj muzeum. Można zwiedzić w Sukiennicach podziemne muzeum oraz znajdującą się na pierwszym piętrze Galerię Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, w której można zobaczyć m.in. obrazy Jacka Malczewskiego. 

Podróże po świecie

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Sukiennice w Krakowie – historia jednego z najsłynniejszych zabytków dawnej stolicy Polski 

Wśród licznych zabytków Krakowa Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych budynków. Krakowskie Sukiennice są także wizytówką miasta, znajdującą się w samym jego centrum, a wielu turystów właśnie z nimi kojarzy Kraków. Co oznacza słowo "sukiennice" i czym są Sukiennice w Krakowie? Sukiennice to nazwa określająca dawny budynek o charakterze handlowym, składający się z kramów, składów i bazarów. Można więc powiedzieć, że sukiennicami określano kiedyś miejskie centra handlowe (współcześnie można byłoby wręcz powiedzieć – galerie handlowe). Nazwa "sukiennice" wywodzi się oczywiście od sukna – to nim bowiem najczęściej handlowano. Sukiennice więc były miejscem, w którym można było pozyskać sukno. Jaka jest historia krakowskich Sukiennic? Podwalin współczesnych Sukiennic można się dopatrywać w krakowskich kramach, których budowę zlecił Bolesław Wstydliwy już w połowie XIII wieku. Około 1300 roku aleję z kramami postanowiono zadaszyć, tworząc tym samym obiekt na kształt hali targowej. Krakowskie Sukiennice słyną obecnie przede wszystkim z zabytkowej architektury. Nie każdy jednak wie, że początkowo była to konstrukcja w stylu gotyckim. Została zbudowana w 1358 roku przez Kazimierza III Wielkiego. Obejmowała halę o długości 108 metrów i szerokości 10 metrów z obydwu stron. W miejscu tym znajdowało się prawdopodobnie osiemnaście oddzielnych kramów, w których można było handlować m.in. suknem. Konstrukcja w takiej formie niestety nie przetrwała – spłonęła w 1555 roku. Dalsza historia Sukiennic przypada na okres renesansu – w latach 1556–1559 odbudowano już wtedy zabytkowy budynek, a pracami kierował mistrz Pankracy. Owocem prac była konstrukcja bogata w zdobienia architektoniczne, charakterystyczne dla panującej w renesansie mody – dodano kolumnowe loggie, ozdobne ryzality, attykę z arkadami i grzebieniem z maszkaronami. W następnych wiekach budynek stopniowo podupadał z braku potrzebnych renowacji. Następnym okresem, w którym Sukiennice w Krakowie zostały poddane znacznym zmianom, był pozytywizm, a konkretnie koniec lat 70. XIX wieku. Wówczas hala została przekształcona w ciąg kramów handlowych z drewna, dobudowano kolejne ryzality i arkadowe podcienia. Co ciekawe, na ścianach wewnętrznych umieszczono wówczas karykatury władców Krakowa.

Atrakcje i zwiedzanie Sukiennic krakowskich – muzea i nie tylko

Współczesne Sukiennice spośród wszystkich stylów architektonicznych, z uwzględnieniem których przez wieki były rekonstruowane, najbardziej zachowały charakter renesansowy. Turyści pragnący zwiedzić Sukiennice w Krakowie, mają możliwość zapoznania się z Galerią Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, która mieści się na pierwszym piętrze obiektu. Galeria ta jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Muzeum Narodowe w krakowskich Sukiennicach ma w swoich zbiorach kolekcję obrazów dawnych mistrzów, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego czy Józefa Chełmońskiego. Jedną z największych atrakcji Krakowa są jednak podziemia Sukiennic, wybudowane pod rynkiem. To trasa turystyczna muzeum, która ukazuje bogatą historię miasta. Godziny otwarcia podziemi Sukiennic różnią się w zależności od pory roku i dnia, dlatego planując wycieczkę, warto je wcześniej sprawdzić. W podziemiach krakowskich Sukiennic można zobaczyć najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, znajdują się tu także bogate zbiory archeologiczne, takie jak ceramika, narzędzia, monety i wiele innych przedmiotów. Wszystko to pozwala sobie wyobrazić wygląd średniowiecznego rynku w Krakowie. Na miejscu można również zaopatrzyć się w pamiątki. Po zwiedzaniu warto udać się do słynnej kawiarni znajdującej się na parterze Sukiennic. W trakcie zwiedzania Muzeum Sukiennic możemy dostrzec wiszący nóż, znajdujący się na poziomie krótszej osi budynku. To pewien symbol, który ma przypominać o tym, że złodzieje okradający kramy karani byli obcięciem ucha. Z nożem w Sukiennicach związana jest też pewna legenda mówiąca o bratobójczej zazdrości dwóch braci, budowniczych wieży kościoła Mariackiego. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości