Polska

Dworzec autobusowy w Kielcach, nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej. Jak wygląda po remoncie?

Polska

Aktualizacja:

W zeszłym roku, po trwającym ponad 2 lata remoncie, oddano ponownie do użytku dworzec autobusowy w Kielcach. To kultowe dla mieszkańców tego miasta miejsce odnowiono po ponad 35 latach od budowy. Teraz w Dzień Dobry TVN jego odświeżone wnętrza podziwiał Łukasz Rydwan.

Dworzec autobusowy w Kielcach

Budowę dworca autobusowego w Kielcach rozpoczęto w 1975 roku, a zakończono 9 lat później. Bryła budynku od zawsze wyróżniała się swoim oryginalnym kształtem, dzięki któremu ruch, zarówno pasażerski, jak i kołowy, odbywał się praktycznie bezkolizyjnie.

Dzięki swoim charakterystycznym cechom, lata później, został wpisany na listę zabytków. Konserwator twierdził wówczas, że jest to "unikalny i nowatorski przykład architektury PRL, uznawany za jedną z cenniejszych realizacji architektonicznych w Polsce w latach 70. i 80. XX wieku i materialny dokument epoki".

Z biegiem lat budynek był jednak w coraz gorszym stanie. Zadecydowano o jego przebudowie. Postanowiono zachować charakterystyczną bryłę, lecz całkowicie zmodernizować infrastrukturę dworca.

- Oryginalny projekt przez lata narósł różnymi dobudówkami, kioskami i troszkę ta pierwotna idea się zagubiła. My staraliśmy się dać nowe życie temu budynkowi - zarówno takie techniczne, jak i społeczne, bo dworzec jest taką Wieża Eiffla Kielc. Symbol miasta, bardzo ważny obiekt - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Marcin Kamiński, jeden z architektów odpowiadających za renowację.

Remont kieleckiego spodka

W sierpniu 2020 roku oddano budynek ponownie do użytku. Na nowo zaaranżowano otoczenie, które spełnia oczekiwania pasażerów i jest pozbawione barier architektonicznych, a także zmodernizowano wnętrza na miarę XXI wieku - przede wszystkim zmieniono technologię i wpuszczono do środka światło, którego wcześniej bardzo brakowało.

Dzięki temu remontowi, dworzec autobusowy w Kielcach został kilka dni temu nominowany do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej, im. Miesa van der Rohe. Nigdy wcześniej żaden polski architekt nie został w ten sposób wyróżniony.

- Został nominowany za dobry sposób zachowania współczesnej architektury i przywrócenia jej do życia - mówił w naszym programie drugi z architektów, Bartosz Bojnarowicz.

Obecnie wizjonerzy owego remontu pracują nad przygotowaniem jak najlepszej prezentacji konkursowej. Wyniki ich starań zostaną ogłoszone w kwietniu 2022 roku.

- Dworzec autobusowy w Kielcach to przykład perfekcyjnej rewitalizacji perełki rodem z PRL-u - stwierdził Łukasz Rydwan.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Izabela Kaczyńska

Pozostałe wiadomości