Podróże

Kilka ciekawostek na temat San Francisco – atrakcje turystyczne i zwiedzanie

Podróże

San Francisco

Jedną z najsławniejszych atrakcji San Francisco jest most Golden Gate. To jednak nie jedyne miejsce, które warto odwiedzić. San Francisco posiada nie tylko ciekawą architekturę, ale również wiele zabytków i równie liczne miejsca będące atrakcjami kultury współczesnej.

San Francisco przypomina inną wielką aglomerację Kalifornii, jaką jest Los Angeles. Ma jednak kilka oryginalnych i indywidualnych cech, wyróżnia się architekturą i ukształtowaniem terenu. San Francisco jest zatem obowiązkowym punktem na liście miejsc, które warto zobaczyć w Kalifornii.

San Francisco – krótka historia oraz ciekawostki

Jednym z najbardziej znanych oraz najczęściej odwiedzanych miast jest w USA San Francisco. Za początek istnienia miasta uważa się osiedlenie na tym terenie hiszpańskich kolonizatorów dowodzonych przez Juana Bautistę de Anza w 1776 roku. Kolonizatorzy ci założyli tu najpierw fort, a następnie misję imienia świętego Franciszka z Asyżu, od którego miasto wzięło później swoją nazwę. W kolejnych latach, po wywalczeniu niezależności od Hiszpanii, San Francisco należało do Meksyku, później natomiast zostało włączone do Stanów Zjednoczonych.

Po II wojnie światowej do miasta zaczęły napływać rzesze emigrantów i byłych żołnierzy, co zbiegło się w czasie z prężnym rozwojem miasta. Natomiast od roku 1967 San Francisco zyskało miano miasta niezwykle liberalnego ze względu na tzw. Lato Miłości. Określenie to odnosi się przede wszystkim do ruchu hippisowskiego, który miał wpływ na wszystkie dziedziny życia w tamtych czasach nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie.

Obecnie San Francisco znane jest przede wszystkim z licznych atrakcji turystycznych, które przyciągają rocznie do miasta tysiące osób, oraz z filmów, w których pokazywane są najbardziej charakterystyczne, znane na całym świecie miejsca i scenerie. Jego wąskie uliczki oraz oryginalna architektura wywierają na odbiorcy zawsze duże wrażenie.

Zwiedzanie San Francisco – atrakcje turystyczne

Przed rozpoczęciem zwiedzania weź pod uwagę pogodę w San Francisco. W zależności od pory roku zaopatrz się w parasol (ten przyda się zimą) albo w luźne ubrania, które pozwolą twojej skórze oddychać (ze względu na upały doskwierające w lecie). Kiedy już zapoznasz się z przewidywaną temperaturą i warunkami atmosferycznymi, zaplanuj trasę zwiedzania.

Wśród atrakcji San Francisco od wielu lat prym wiedzie Golden Gate Bridge. Jest to pierwszy most San Francisco, znany na całym świecie i oddany do użytku ponad 80 lat temu. Szczególnie wyróżnia się ze względu na kolor – pokryty został pierwotnie jedynie charakterystyczną pomarańczową farbą. Kolor ten pomagał w poprawieniu widoczności mostu podczas bardzo częstych mgieł.

Zanim powstały dwa wielkie mosty San Francisco, czyli opisany wyżej Golden Gate Bridge oraz Bay Bridge, dla miasta największe znaczenie miał port i jego główny budynek Ferry Building, który stoi do dziś i jest ozdobą całego miasta. Po wzniesieniu mostów jego znaczenie zmalało, jednak do dziś jest użytkowany. Obecnie znajdują się tam sklepy i biura, a jego sylwetka widoczna jest niemal z każdego punktu w mieście.

Podczas zwiedzania San Francisco zdecydowanie nie można przeoczyć więzienia Alcatraz, które znajduje się na wyspie w cieśninie San Francisco. Jest to słynne na cały świat więzienie, które działało od 1934 do 1963 roku. Zamknięte zostało ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania oraz na błędy konstrukcyjne, które ułatwiały więźniom ucieczki. Chociaż oficjalnie zaprzecza się, iż jakiemukolwiek więźniowi udało się uciec dalej niż do granicy wyspy, w dalszym ciągu nie wiadomo nic na temat losu kilku więźniów, którzy taką próbę podjęli.

Kolejną atrakcją San Francisco szczególnie cenioną wśród turystów jest Lombard Street, położona w dzielnicy Russian Hill. San Francisco posiada wiele takich urokliwych uliczek, jednak ta należy do tych zdecydowanie najbardziej znanych i lubianych. Lombard Street jest jednym z symboli San Francisco. Jest na tyle słynna, że wspominał o niej w jednym ze skeczów Bill Cosby, znany komik.

Miejscem obowiązkowym do odwiedzenia, dzięki któremu będziecie mogli obejrzeć panoramę miasta, jest Coit Tower położone na jednym z najwyższych wzniesień w mieście i nazwane od nazwiska fundatorki tego miejsca, która tak kochała San Francisco, że postanowiła przepisać mu swój majątek. Widok zapiera dech w piersiach i pozwala na nabranie szerszej perspektywy.

Od gwaru miasta można odpocząć w Golden Gate Park. Zajmuje on w San Francisco aż 4 km2.. Pod wieloma względami przypomina nowojorski Central Park. Można tam zobaczyć między innymi ogród botaniczny, urządzony w angielskim stylu Ogród Szekspira czy też wybieg dla bizonów, który stanowi część historycznej części parku, na którego terenie znajdowało się kiedyś ZOO.

San Francisco posiada wiele niesamowitych i bardzo klimatycznych atrakcji, z których warto skorzystać, będąc w Kalifornii. Dużą zaletą San Francisco jest dla turystów stosunkowo mała powierzchnia miasta. Dzięki temu można je zwiedzać pieszo, co serdecznie polecamy.

Zobacz wideo: Dominika Donde i jej spełnione marzenie

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Image Source

Pozostałe wiadomości