Cuenca to hiszpańskie miasto w środkowej Hiszpanii, wchodzące w skład autonomicznego regionu Kastylia-La Manche. Tym, co zazwyczaj zwraca uwagę turystów, jest jego nietypowe położenie – miasto w całości zostało wybudowane na skałach i wzgórzach, w związku z tym do dziś znajduje się z dala od szerokopasmowych dróg i autostrad. W Cuence już pierwszego dnia można poczuć magiczną atmosferę miasta, którą udało się utrzymać, dzięki dobrze zachowanym budynkom. Historyczne, potężne zabudowania robią wrażenie na każdym, kto odwiedzi miasto, zwłaszcza wiszące domy, położone tuż nad krawędziami klifów. Cuenca to idealne miejsce do długich spacerów, odkrywania nowych zaułków, oglądania zabytków i podziwiania bajkowych widoków. Zobacz, co warto zwiedzić w mieście oraz czym zająć się w czasie wolnym.
Jak dojechać do Cuenca?
Cuenca znajduje się w drodze między Madrytem a Walencją. To właśnie w tych miastach funkcjonują duże międzynarodowe lotniska, z których najbardziej opłaca się dostać do miasta. Kupując bilety na samolot, warto sprawdzić również możliwości samej podróży między miastami. W Cuency znajduje się dworzec kolejowy oraz autobusowy, do których codziennie przybywają pociągi i autobusy z wielu hiszpańskich miast, poleca się jednak wcześniejsze wykupienie biletu lub zarezerwowanie miejsca. Na linii Madryt–Cuenca regularnie jeżdżą pociągi pospieszne, podróż którymi trwa mniej niż godzinę.
Cuenca w Hiszpanii – ciekawostki o mieście
- Rozbudowa Cuency zaczęła się w VIII wieku. W tym okresie miasto zostało podbite przez wojska muzułmańskie, które postawiły w nim pierwszą ogromną twierdzę.
- Cuenca została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1996 roku. Znajduje się tam nie tylko wiele historycznych zabytków, lecz także, równie istotna, sama architektura i położenie miasta.
- Choć miasto nie należy do grona największych hiszpańskich miast, już od wielu lat stanowi jeden z najważniejszych punktów wycieczek i urlopów osób, które na co dzień mieszkają w Madrycie. Ludzie przyjeżdżają tu z całymi rodzinami, aby spędzić przynajmniej kilka dni w niepowtarzalnej, średniowiecznej atmosferze Cuency.
- Według legendy, przestrzeń wykorzystana do budowy miasta należała kiedyś do plemienia Concanos, którego członkowie mieszali krew koni z mlekiem i w ten sposób się posilali.
Zwiedzanie Cuenca – co warto zobaczyć?
Las casas colgadas, czyli wiszące domy
To jedna z głównych atrakcji, która fascynuje przyjezdnych. Wiszące domy położone są w jednej z najstarszych części miasta. Wybudowano je w XVI wieku. Nazwę zawdzięczają nietypowemu położeniu – wszystkie budynki znajdują się tuż przy krawędzi klifów nad rzekami Huécar i Júcar.
Muzeum Cuency
W muzeum można znaleźć eksponaty z różnych okresów historycznych. Znajdują się tu przedmioty pochodzące zarówno z epoki kamiennej, jak i z XVIII wieku. To także ciekawe miejsce dla wielbicieli historii, szczególnie tych hiszpańskojęzycznych.
Stare miasto w Cuence
Obowiązkowy punkt podróży. Stare miasto to historyczna część miasta, w której znajduje się najwięcej starych, średniowiecznych kamieniczek i domów o wyjątkowym stylu architektonicznym. Warto udać się również do pobliskich restauracji i kawiarni, aby spróbować dań tradycyjnej hiszpańskiej kuchni.
Rynek, czyli Plaza Mayor de Cuenca
Plaza Mayor jest największym placem w mieście. To właśnie stąd organizowane są wszystkie wycieczki z przewodnikiem. Na miejscu można kupić przeróżne pamiątki, a także coś przekąsić.
Cuenca – jak spędzać wolny czas?
W wolnym czasie warto spacerować po tych częściach miasta, które nie są typowo turystycznymi miejscami. Podziwianie widoków i architektury Cuency pozwala na lepsze zrozumienie hiszpańskiej historii, kultury i tradycji. To świetne uzupełnienie wycieczki, której celem często bywa wyłącznie zobaczenie zabytków. Przyjeżdżając do miasta, warto wybrać się do pięknego parku Parque Natural de la Serrania de Cuenca, przejść się wzdłuż mostu San-Pablo, na którym zawieszona jest cała masa kłódek albo zwiedzić jedno z mniej popularnych muzeów, znajdujących się na terenie miasta – Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Paleontologii lub Muzeum Nauki.
Zobacz także:
- "Budując marzenia". Anna Dereszowska i jej gospodarstwo agroturystyczna na Mazurach w nowym programie TVN Style
- Jak wygląda praca w TVN24? "Naszą ambicją jest to, by w dalszym ciągu być głównym miejscem debaty publicznej"
- Energylandia to rozrywka nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. "Woda jest na tyle płytka, że jest bezpiecznie"
Zobacz wideo: Nocne zwiedzanie Teatru Słowackiego
Autor: Adrian Adamczyk