Sucre w Boliwii. Co warto tam zobaczyć?

Sucre Bolivia
benedek/Getty Images

Sucre to konstytucyjna stolica Boliwii leżąca na wysokości ok. 2800 m n.p.m. Sucre uważa się za najładniejsze miasto w Boliwii, ze względu na malowniczą, zadbaną starówkę. Jakie są najważniejsze zabytki Sucre?

Sucre jest położone w malowniczej dolinie otoczonej górami. Określa się je często jako "miasto czterech imion", ponieważ w przeszłości nosiło nazwy Charcas, La Plata i Chuquisaca. To miasto o historycznym znaczeniu – ogłoszono w nim niepodległość Boliwii, od początku jest też konstytucyjną stolicą kraju. Co warto zobaczyć w Sucre?

Krótka historia Sucre

Przed pojawieniem się Hiszpanów teren dzisiejszego Sucre zamieszkiwali Indianie, a ich osada nazywała się Charcas. W pierwszej połowie XVI wieku Hiszpanie założyli tu miasto Chuquisaca, które potem zmieniło nazwę na Ciudad de la Plata de la Nueva Toledo, w skrócie La Plata. Na początku XIX wieku w mieście wybuchło antyhiszpańskie powstanie, które zostało szybko stłumione. Po tym wydarzeniu La Plata stała się głównym militarnym ośrodkiem w regionie. Obecna nazwa została nadana w 1839 roku i pochodzi od nazwiska pierwszego prezydenta Boliwii, generała Antonio José de Sucre. De Sucre zasłynął z bohaterskich walk o niepodległość. W tym samym roku Sucre ogłoszono konstytucyjną stolicą kraju. Rząd Boliwii ma jednak siedzibę w La Paz. Ciekawostką jest, że w mieście w XVII wieku powstała jedna z pierwszych uczelni w Ameryce Południowej, która istnieje do dziś.

Sucre – informacje o mieście

Miasto Sucre leży na wysokości ok. 2800 m n.p.m. i obecnie zamieszkuje je ponad 35 tys. osób. To szóste pod względem liczebności miasto w Boliwii. Rdzennymi mieszkańcami Sucre są Indianie należący do plemion keczua, ajmara i guarani. Większość osób posługuje się językiem hiszpańskim, jednak niektóre społeczności mówią również tradycyjnymi językami Indian.

Starówka Sucre jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam piękne budynki, których ściany są w większości białe, dlatego Sucre nazywa się często białym miastem. Reprezentatywne kamienice, okazałe pałace i kościoły były budowane przez bogatych Hiszpanów, którzy czerpali ogromne zyski z pobliskiej kopalni srebra w Potosi. Ze względu na charakterystyczną architekturę, wąskie, brukowane uliczki Sucre jest przykładem kolonialnej osady znacznie przypominającej andaluzyjskie miasta.

Zabytki Sucre

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od spaceru na centralny plac miasta, Plaza 25 de Mayo. Znajduje się tam pomnik Antonio José de Sucre. Przy placu zobaczymy wiele budynków zbudowanych w czasach kolonialnych, w tym ratusz i barokowo-renesansową Katedrę z XVI wieku. Turyści powinni również odwiedzić okazały Casa de la Libertad, czyli Dom Wolności, w którym podpisano deklarację niepodległości Boliwii 6 sierpnia 1825 roku. W środku budynku, służącego dzisiaj jako muzeum, znajduje się wiele eksponatów i informacji związanych z tym doniosłym wydarzeniem, jak i z historią kraju.

Przy Plaza 25 de Mayo znajduje się również Prefectura de Chuquisaca, obecnie posterunek policji. Z wieży znajdującej się w budynku rozciąga się piękny widok na całe miasto. Kolejnym budynkiem wartym zobaczenia jest powstały w XVII wieku uniwersytet. Wykształcenie zdobyło tu wiele ważnych osobistości, m.in. prezydenci Chile, Argentyny czy Paragwaju.

Muzea w Sucre

Sucre słynie również z licznych muzeów, często uważanych za najlepsze i najciekawsze w całej Boliwii. Oprócz wspomnianego już Casa de la Libertad warto zajrzeć też do Museo de Arte Indígena, w którym można podziwiać włókiennicze i rzemieślnicze wyroby rdzennych kultur, od stuleci zamieszkujących te tereny. Równie interesujące jest Museo Nacional de Etnografía y Folclore, w którym można dowiedzieć się więcej o ogromnej różnorodności kulturowej mieszkańców dzisiejszej Boliwii. Museo de la Recoleta znajduje się na wzgórzu Calle Polanco, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. La Recoleta została założona przez zakon franciszkanów na początku XVII wieku. Obecny budynek muzeum, w którym można zobaczyć piękne drewniane XIX-wieczne rzeźby, w przeszłości służył też jako więzienie i koszary.

Jednym z najciekawszych muzeów jest z pewnością znajdujący się 5 km od miasta Parque Cretácico. Można tu zobaczyć największą na świecie kolekcję odcisków łap dinozaurów – jest ich tu ponad 5 tys. Znajdziemy je na skalnej płycie o długości ok. 1,5 km i wysokości 100 m. Wszystkie tropy dinozaurów można podziwiać ze specjalnej platformy widokowej. W parku znajdują się naturalnej wielkości repliki kilku gatunków dinozaurów.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Urocza kapibara wprost przepada za drapaniem

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości