Dziecko

Rozwój dziecka - 2 miesiąc. Co powinno umieć 2-miesięczne dziecko?

Dziecko

Aktualizacja:
Śpiące bliźniaki

Rodzice bacznie obserwują swoje dziecko, by upewnić się, że jest zdrowe. Powodem do niepokoju jest fakt, że rozwija się inaczej niż dzieci w jego wieku. Choć trzeba zachować czujność, nie zawsze są to powody do zmartwień. Co potrafi 2-miesięczne dziecko? Jakie są najlepsze zabawki dla 2-miesięcznego dziecka?

Dziecko od narodzin staje się dla rodziców całym światem. Bacznie obserwują każdą zmianę, nową umiejętność malucha, jego zachowania. Zastanawiają się, czy rozwój przebiega prawidłowo. Niemowlę 2 miesiące kończąc potrafi już nieco więcej niż noworodek. Chociaż dzieci mają swoje własne tempo rozwoju, są takie zachowania i czynności, jakie niemowlę mające 2 miesiące musi umieć. Co się do tego zalicza?

Ile śpi 2-miesięczne dziecko?

Pytanie o długość snu dziecka zadają sobie wszyscy młodzi rodzice. Wraz z pojawieniem się malucha, rodzice zapominają o tym, że można przespać całą noc. W pierwszych dniach życia maluch śpi przez niemal całą dobę, ale co 3-4 godziny musi być karmiony. A ile śpi 2-miesięczne dziecko ? Kiedy dziecko kończy miesiąc, najczęściej długość snu waha się od 16 do 20 godzin. U trzymiesięcznego malucha jest to 15 godzin, więc w drugim miesiącu zbyt wiele się nie zmienia. Niestety niemowlę mające 2 miesiące nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, więc swój sen rozkłada różnie. Zmienia się to zazwyczaj, kiedy kończy pół roku. Jednak z czasem dziecko śpi dłużej jednorazowo, a drzemki nie są aż tak często.

Niemowlę 2 miesiące - waga

Rodzice zwłaszcza tych dzieci, które jedzą niewiele, często zadają sobie pytanie o to, ile powinno ważyć 2-miesięczne dziecko ? Sama waga dziecka jest kwestią indywidualną, ale są ustalone normy mówiące o tym, jak powinien kształtować się przyrost wagi malucha, by był uznany za prawidłowy. Jedne dzieci rodzą się mając 2 kg, inne mają prawie 4 kg. Nie można zatem oczekiwać, że po kilku miesiącach wszystkie maluchy będą ważyły tyle samo. Niemowlę, które ma 2 miesiące powinno przybierać na wadze około 140 – 230 g na tydzień, czyli 600-800 g w skali miesiąca. Nie można porównywać dzieci między sobą. Należy natomiast spojrzeć na wartość urodzeniową i to, czy w stosunku do niej dziecko odpowiednio przybrało na wadze.

Co powinno umieć 2-miesięczne dziecko - rozwój fizyczny

Niemowlę w wieku 2 miesięcy potrafi podtrzymać główkę pionowo, kiedy się je podniesie. Może się też samodzielnie przewracać z boku na plecy. O ile noworodek jest raczej mało ruchliwy, o tyle niemowlę mające 2 miesiące wierci się, wymachuje rączkami i nóżkami. Powoli uczy się utrzymywać lekkie przedmioty, jakie mu się włoży do rączki i zaczyna poznawać świat przez wkładanie wszystkiego do buzi. Rozwój dziecka w 2 miesiącu to też znaczny postęp widzenia. Jak widzi 2-miesięczne dziecko ? Przede wszystkim zwiększa się odległość, w jakiej widzi dziecko. Różnica w stosunku do pierwszego miesiąca to nawet kilkadziesiąt centymetrów. Na dłużej też potrafi zatrzymać wzrok na jakimś obiekcie i lubi wyraziste barwy.

W drugim miesiącu mogą pojawiać się też kolki. Krzyk i płacz może mieć jednak również inne podłoże. Płacz może sygnalizować też ból dziąseł, bowiem zęby u niemowlaka w 2 miesiącu powoli rosną. Wiąże się z tym również rozdrażnienie, podwyższona temperatura i luźne stolce.

Emocjonalny i intelektualny rozwój dziecka – 2 miesiąc

Co potrafi 2-miesięczne dziecko ? Wśród umiejętności 2-miesięcznego dziecka jest świadomy uśmiech zarezerwowany dla najbliższych i pierwsze łzy. Dziecko reaguje na mimikę i ton głosu, może okazywać radość podczas często powtarzanych czynności. Niemowlę w wieku 2 miesięcy jest ciekawe świata i lubi, kiedy się je nosi na rękach. Pojawia się tak przyjemne dla ucha gruchanie. Jest to czas, w którym dziecko zaczyna naśladować mimikę i dźwięki. Pojawiają się różne reakcje na nowe przedmioty i zabawki.

Zabawki dla 2-miesięcznego dziecka

Dziecko na każdym etapie rozwoju potrzebuje innego rodzaju zabawek. Jakie zabawki będą odpowiednie dla 2-miesięcznego dziecka? Ponieważ jest to czas, kiedy dziecko zaczyna się interesować kolorami i próbuje dotykać różnych przedmiotów, na pewno zaciekawi go karuzela powieszona nad łóżkiem. Szczególnie polecana jest ta z dźwiękami. Jeśli niemowlę mające 2 miesiące potrafi już coś chwycić i utrzymać, można wziąć pod uwagę lekkie grzechotki, z których podczas ruchu wydobywa się dźwięk, a maluszek może je wziąć do buzi. Jednak to, czego dziecko w tym okresie potrzebuje najbardziej, to czas spędzony z rodzicami. Niemowlę w wieku 2 miesięcy będzie lubiło, kiedy mu się pokaże lampę lub inny przedmiot.

Zobacz także: Co zrobić gdy niemowlę nie chce spać?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości