Dzień Przedszkolaka: skąd wzięło się to święto?
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka obchodzony jest w Polsce od wielu lat. Pomysł na jego ustanowienie pojawił się w 1999 roku i od tego czasu co roku, 20 września, dzieci w przedszkolach w całym kraju celebrują swoje święto. Data ta została wybrana nieprzypadkowo - to właśnie jesienią, wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, wiele maluchów po raz pierwszy wchodzi do przedszkola. Dla nich to wyjątkowy moment, pełen nowości i ekscytacji.
Przedszkole to bez wątpienia miejsce, gdzie dzieci po raz pierwszy wkraczają w świat nauki, zdobywają pierwsze przyjaźnie i doświadczają wielu emocji. Jest to również czas, w którym kształtuje się wiele ważnych cech charakteru i umiejętności społecznych. Jak człowiek trafia do przedszkola? - Tak, że dorasta od małego dzidziusia, który chodzi do żłobka. Robi się troszeczkę większy i troszeczkę ma większą wiedzę i przychodzi do przedszkola, gdzie też się uczy i są różne zabawy - wyjaśniła naszej reporterce jedna z bohaterek jej materiału.
Ile lat ma przedszkolak?
Przedszkole to miejsce, w którym dzieci uczą się wielu istotnych rzeczy, które stanowią fundament dla ich dalszego rozwoju. To tam zdobywają pierwsze umiejętności czytania i pisania, poznają podstawy matematyki, uczą się współpracy w grupie i rozwiązywania konfliktów. To także miejsce, gdzie rozwijają swoją wyobraźnię poprzez sztukę, muzykę i zabawę. Czego można nauczyć się w przedszkolu? - Mówić po angielsku - wyjaśnia jedna z dziewczynek. - Literek, liczb. Robimy inne zadania: dodawanie i odejmowanie - dodał jej kolega.
Jednak przedszkole to nie tylko nauka. To także miejsce, gdzie dzieci uczą się wartości, takich jak przyjaźń, empatia, szacunek dla innych i dbałość o środowisko. To tutaj kształtuje się ich osobowość i charakter, a także rozwijają umiejętności społeczne, które będą niezbędne w dorosłym życiu. Ile zatem lat ma przedszkolak? O to Agata Zjawińska zapytała bohatera swojego reportażu. - 5, albo 10, 8 i bardzo dużo - wyjaśnił enigmatycznie chłopiec. - A może mieć 50? - zapytała nasza reporterka. - Też - potwierdził przedszkolak. Nie mogliśmy też odmówić sobie pytania o to, co według dzieci jest trudniejsze: przedszkole czy praca? - W pracy nie można się bawić - dowiadujemy się z reportażu. - Poza tym praca jest nudna - podsumowała rezolutnie bohaterka materiału.
Czy w przedszkolu można się zakochać i wziąć ślub? Tego dowiecie się z materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wychowują 11 dzieci. Mówią, co sprawia im największy problem: "Wtedy to działa, jak efekt domina"
- Jego żona zmarła przy porodzie. Wraz z 3-letnią córeczką oddał jej wzruszający hołd. "Piękne"
- Wolałaby być tatą, niż mamą. "Ojcowie postrzegani są jako fajniejsi rodzice"
Autor: Katarzyna Lackowska
Reporter: Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN