Dziecko

Iwona Guzowska urodziła w wieku 18 lat, a Aldona Orman - 40 lat. Czy istnieje idealny wiek, by zostać rodzicem?

Dziecko

Jedna z najmłodszych par polskiego show-biznesu - Sylwia Przybysz i Jan Dąbrowski poinformowała w mediach społecznościowych, że spodziewają się drugiego dziecka. Prócz gratulacji, na parę spłynął hejt. Internauci pisali wprost – że są za młodzi na bycie rodzicami. Czy faktycznie tak jest? Czy w ogóle istnieje idealny wiek na urodzenie potomka?

Według badań z Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że rodzice w wieku 17-25 lat zadeklarowali niższe zadowolenie ze swojego życia. Zdaniem naukowców idealny wiek na zostanie rodzicem to 26 lat. Czy to stwierdzenie można przełożyć na polskie podwórko? Na to pytanie w naszym studio próbowali odpowiedzieć aktorka Aldona Orman, dr Marek Troszyński, socjolog z Collegium Civitas oraz mistrzyni świata w kickboxingu i boksie Iwona Guzowska.

Iwona Guzowska o wczesnym macierzyństwie

Iwona Guzowska została mamą Wojtka w wieku 18 lat. W programie powróciła do przeszłości i opowiedziała, jak odnalazła się wówczas w nowej roli.

- To było bardzo trudne. Dla młodego człowieka nieplanowana ciąża to ogromne zaskoczenie. Natomiast to wyzwanie sprawiło, że trzeba było podjąć szybkie i odpowiedzialne decyzje. W konsekwencji tej odwagi, która w tamtym czasie pojawiła się w moim sercu, dzisiaj mogę powiedzieć, że mam fantastycznego syna i przyjaciela – zadeklarowała.

Podkreśliła, że musiała pracować na podwójnych, a nawet potrójnych obrotach, by sobie poradzić, a Wojtek stanowił największą motywację. – Dziecko było dla mnie elementem, które wyniosło mnie na zupełnie inny poziom postrzegania swojego życia. I to był taki doping! – oświadczyła.

Trenerka przyznała, że obecnie jest nie tylko jest szczęśliwą mamą, lecz i babcią. – Właśnie dzisiaj mój wnuk kończy 11 miesięcy. To jest wielka radość – dopowiedziała. Dodała również, że w jej przypadku wszystko dobrze się potoczyło.

Aldona Orman o późnym macierzyństwie

Z kolei u aktorki było zupełnie inaczej. Aldona Orman powitała na świecie pierwsze dziecko w wieku 40 lat.

- To jest cudowny moment, zwłaszcza jeśli przez ileś lat wie się, że nie można urodzić dziecka. Tak jak to było w moim przypadku. Miałam sepsę i byłam utwierdzona przez moich lekarzy, że nigdy nie będę miała dziecka – wspominała.

Mimo przeciwieństw losu Aldona Ormana urodziła zdrową córeczkę. Jej zdaniem wiek, w którym chce się zostać rodzicem, naprawdę nie ma znaczenia.

- Wszystko zależy od tego, jakimi jesteśmy ludźmi, jaką mamy świadomość, chęć, jaką miłością darzymy to dziecko – przekonywała.

Czy istnieje idealny wiek na zostanie rodzicem?

Na koniec dr Marek Troszyński został poproszony o odniesienie się do badań kalifornijskich naukowców oraz podsumowanie, czy da się ustalić idealny wiek na zostanie rodzicem.

- Rodzicielstwo jest na pograniczu dwóch światów. Z jednej strony mamy biologię, wiedzę medyczną, a z drugiej strony ładnie mówiąc uwarunkowania społeczne, czyli kim człowiek jest w społeczeństwie. Co by to miało znaczyć – idealny wiek na zostanie matką, ojcem? Pewnie to, żeby dziecko miało, jak najlepiej w życiu - tłumaczył.

Socjolog podkreślił, że medycyna mówi jasno, że dziecko najlepiej jest mieć, kiedy jesteśmy młodsi. Choć z drugiej strony dla dziecka byłoby lepiej, gdybyśmy mieli już wypracowaną pozycję społeczną. Resumując goście i prowadzący na koniec zgodnie stwierdzili, że idealny wiek na zostanie rodzicem nie istnieje. Tutaj liczy się miłość, a nie metryka.

Zobacz też:

19-letni bokser wywalczył życie. "Warto było nie zmarnować tego, że dostałem szansę"

Jakie mięso jest dla nas najlepsze? Katarzyna Bosacka o nowym odcinku programu "MądrzeJEMY"

Co czwarty nastolatek doświadczył co najmniej jednej formy krzywdzenia w czasie epidemii

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości