Dziecko

Lato w mieście z dzieckiem. 5 propozycji na to, jak kreatywnie spędzić czas

Dziecko

Aktualizacja:
Ippei Naoi/Getty Images

Jak zorganizować dziecku udane wakacje w mieście? – to pytanie, co roku zadaje sobie wielu rodziców. Po miesiącach nauki zdalnej tym bardziej zależy nam, by pociecha nie przesiadywała całymi dniami przed ekranem telewizora lub komputera. Dlatego przedstawiamy propozycje na ciekawe spędzanie czasu w mieście.

Za nami zakończenie roku szkolnego. Więc pojawia się pytanie – jak wypełnić dziecku czas podczas dwóch miesięcy wolnego? Dwa tygodnie na koloniach, tydzień u babci, weekend nad morzem – to wymarzony scenariusz. Plany zatem są, ale co zresztą dni? Ponadto nie każdy może sobie pozwolić na to, by wysłać pociechę na obóz. Podpowiadamy zatem, co robić z dzieckiem w mieście, aby spędzało czas w atrakcyjny sposób bez dużych nakładów finansowych.

Pomysły na wakacje w mieście

  • Półkolonie, warsztaty, "Lato w mieście"

Jak co roku wiele szkół wychodzi naprzeciw uczniom i w okresie wakacyjnym organizuje półkolonie, zajęcia sportowe czy warsztaty. Zazwyczaj są one płatne, ale to tańsze rozwiązanie od dwutygodniowego obozu w górach. Co więcej, ogromną popularnością cieszy się akcja "Lato w mieście", która przygotowywana jest przez różne dzielnice. Chętnych nie brakuje, bo uczestnictwo jest całkowicie darmowe. To świetna propozycja dla najmłodszych pociech. Rodzice mogą ze spokojną głową udać się do pracy, a w tym czasie ich dzieci będą uczestniczyły w różnych kulturalnych zajęciach.

Co można robić z dzieckiem w wakacje?

  • Miejską plażę lub basen

Wcale nie trzeba wyjeżdżać do gorącej Hiszpanii czy na Półwysep Helski. W wielu miastach znajdują się bowiem miejskie plaże nad rzeką czy jeziorem, gdzie można spędzić miło czas. To świetna namiastka rajskich piasków. W gorące dni warto również wybrać się na basen. Być może to dobry moment, by nauczyć dziecko pływać. A jeśli już potrafi, to po prostu popluskać się z nim w wodzie lub zorganizować minizawody sportowe.

  • Piknik na świeżym powietrzu

Najpierw poproś dziecko, by pomogło ci przygotowywać przekąski na piknik: kolorowe kanapki, może zawijaski z ciasta francuskiego i świeżo wyciskany sok. Następnie zaproponuj przyjaciółce lub sąsiadce, aby dołączyła do was ze swoją pociechą. Dzieci pobawią się wspólnie na świeżym powietrzu, zjedzą zdrowe przekąski, a wy będziecie miały chwile na pogaduchy.

  • Wycieczkę rowerową

To najlepszy czas, by nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Jeśli pociecha jest starsza, zaproponuj wycieczkę rowerową. Ciekawa trasa, połączona z przystankiem na najlepsze lody w mieście, przekona nawet nastolatka.

  • Koncerty, imprezy w mieście

Warto zorientować się, jakie imprezy organizowane są w poszczególnych miastach. Tutaj na pomoc przychodzi Facebook i zakładka "Wydarzenia". Odnajdziemy tam m.in.:

  • Kina plenerowe;
  • spektakle na świeżym powietrzu;
  • targi śniadaniowe;
  • koncerty;
  • wystawy itd.

Dodatkowo wiele ośrodków kulturalnych przygotowuje specjalną ofertę wakacyjną. W Warszawie zaliczają się do nich m.in. Centrum Nauki Kopernika, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Zamek Królewski.

Tu tylko pięć propozycji, a jest ich znacznie więcej. Oznacza to, że wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne!

Zobacz wideo: Wakacje w górach z dziećmi

Zobacz także:

"Siła jest kobietą". Urodziła tuż przed obroną pracy magisterskiej. Na egzaminie miała noworodka na rękach

Z męską depresją poporodową zmaga się nawet 20 proc. ojców. Jej objawy łatwo przeoczyć

Klaudia Halejcio szczerze o problemach z karmieniem piersią. Jak pieszczotliwie nazywa swoją córkę?

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości