Styl Życia

Rodzice zabierają dzieci na wakacje przed rozdaniem świadectw, bo "można zapłacić kilka tysięcy mniej". Co na to psycholog?

Getty Images

Styl Życia

Rodzice zabierają dzieci na wakacje przed rozdaniem świadectw, bo "można zapłacić kilka tysięcy mniej". Co na to psycholog?

Getty Images

W czerwcu biura podróży oferują znacznie tańsze wycieczki niż na początku lipca, dlatego coraz częściej rodzice decydują się zabrać dzieci na wcześniejsze wakacje. Pojawia się jednak pytanie, czy nieobecność w trakcie zakończenia roku szkolnego wpłynie negatywnie na dziecko? O opinię poprosiliśmy psycholog Paulę Binek.  

Wakacje przed zakończeniem roku szkolnego?

Koniec roku szkolnego to czas, kiedy oceny są już wystawione i trwają przygotowania do oficjalnego zakończenia nauki. Jednak coraz częściej rodzice nie czekają na odebranie świadectw i wyjeżdżają ze swoimi pociechami na wakacje przed uroczystością. Powodów jest wiele, ale tym, który najczęściej się pojawia, jest koszt wyjazdu

- Dzieci właściwie od tygodnia nic nie robią na lekcjach. Oceny wystawione, nie ma nauki, prac domowych. Postanowiliśmy z mężem, że w sumie nie ma co czekać na świadectwo, zwłaszcza że oferty wyjazdów wakacyjnych są bardzo korzystne w drugiej połowie roku szkolnego. Za wyjazd czerwcowy do Grecji czy Turcji można zapłacić kilka tysięcy mniej, więc uznaliśmy, że dla świadectwa nie będziemy zwlekać z wyjazdem - wyjaśnia pani Monika, mama 6-klasisty z Warszawy.

Taka sytuacja nie jest komfortowa dla nauczyciela, ale jedyne, co może zrobić, to apelować o zmianę decyzji. 

- Rozmawiałam z nauczycielem i powiedziałam, że znikamy tydzień wcześniej. Nie był co prawda zachwycony i wspomniał, że to duża strata dla syna, bo to jednak tydzień z rówieśnikami dłużej, a po drugie uwieńczenie ciężkiej całorocznej pracy. Powiedziałam mu, że syn i tak nie ma czerwonego paska, więc nie ma co liczyć na nagrody i szczególne wyróżnienia. Próbował mi wskazać inne walory przyjścia na zakończenie roku szkolnego, ale przyznam, że jak dla mnie mało przekonujące. W klasie jeszcze dwoje dzieci nie będzie obecnych, dokładnie z tego samego powodu. Dla niektórych rodziców pieniądze są ważne, dzięki tańszej ofercie w czerwcu mogliśmy wykupić wycieczkę o kilka dni dłuższą i to w wersji all inclusive. Synowi w sumie było wszystko jedno, czy będzie na zakończeniu. Jemu także przydadzą się beztroskie wakacje po tak długim i trudnym roku. Inna mama powiedziała, że też wyjeżdża wcześniej, bo jest chłodniej i ona w lipcu nie dałaby rady zwiedzać Grecji. Tak że jest kilka zalet wcześniejszego wyjazdu - dodaje pani Monika. 

Zakończenie roku szkolnego - dlaczego jest ważne dla uczniów?

Decyzja o wyjeździe przed zakończeniem roku szkolnego to sprawa rodziców. Przed jej podjęciem należy jednak przeanalizować, jakie potrzeby ma dziecko i czy wcześniejsze wakacje nie zostawią go w poczuciu niedokończonych spraw. 

- Wyjazd przed oficjalnym zakończeniem roku może pozbawić dziecko poczucia "domknięcia" spraw albo zmusić do załatwienia tych spraw szybciej, wcześniej, w większym stresie. Niektóre dzieci są przyzwyczajone do pewnego rodzaju stałości i bardziej będzie cieszyć je wyjazd, kiedy nie będą miały już żadnych obowiązków związanych z rokiem szkolnym. Oczywiście, czasem w związku z np. pracą rodziców, jedyny możliwy termin wypada przed wakacjami, wtedy warto zorganizować wszystko zgodnie z potrzebami i sytuacją dziecka - tłumaczy w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl Paula Binek, psycholog dziecięcy.

Należy także zadbać o to, aby wakacje nie były motywacją do nauki. Dziecko nie może oczekiwać na wyjazd jako jedyną nagrodę za trud włożony w naukę. Powinno wiedzieć, że pozyskana wiedza odgrywa kluczową rolę. 

- Jeśli potraktujemy wczasy jako pewnego rodzaju nagrodę za to, jakie efekty edukacyjne dziecko uzyskało, wtedy możemy naukę potraktować przedmiotowo, sprowadzić ją do instrumentalnej roli. Nie powinno być tak, że jedyną motywacją do uzyskania dobrych wyników będzie wyjazd czy materialny prezent. Dobrze byłoby wspierać dziecko tak, żeby motywacja była wewnętrzna - radzi psycholog.

Zatem jeśli decydujemy się na wakacje po wystawieniu ocen, ale jeszcze w trakcie roku szkolnego, należy ustalić, jakie potrzeby ma nasza pociecha. Wręczenie świadectw może być dla niej ważnym momentem w życiu, zwieńczeniem całorocznej pracy. Wówczas taki wyjazd może wzbudzić niepożądane emocje, a nawet niezadowolenie ze wspólnego czasu w pięknym miejscu. 

Zobacz wideo: Zdolni uczniowie napisali podręcznik do fizyki

Dzień Dobry TVN

>>> Zobacz także:

Orły 2021. Agata Kulesza uhonorowała matkę Tomasza Komendy. "Jesteś dla mnie wzorem"

Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc?

Danuta Stenka zachwyciła na gali Orłów 2021. Wyglądała zjawiskowo

Co sądzisz o tym artykule?
67
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
24.06.2021
Ola
Moje dzieci uczą się do końca i codziennie chodzą do szkoły. W wakacje bedę organizowała im rozne atrakcje. Pierwszą z nich mam zaplanowaną wycieczke do Leszna do tunelu aerodynamicznego, mysle ze dzieci beda mialy radoche. A jak narazie bardzo chetnie chodza do szkoly i nie myslimy o wyjazdach :D