Świadectwo z czerwonym paskiem jest marzeniem wielu uczniów i ich rodziców. To nagroda za osiągnięcia naukowe, a także docenienie ciężkiej pracy ucznia, którą wykonywał przez cały rok. By otrzymać wyróżnienie trzeba jednak spełnić kilka warunków.
Czerwony pasek na świadectwie - od ilu, jaka średnia, oceny?
W roku szkolnym 2023/2024 zakończenie wypada w piątek 21 czerwca. By w tym dniu odebrać świadectwo z czerwonym paskiem, średnia arytmetyczna ocen musi wynosić co najmniej 4,75. Dodatkowo należy pamiętać, że wliczają się do niej również oceny uzyskane z zajęć dodatkowych, takich jak religia czy etyka.
Niektórzy uczniowie zastanawiają się, czy mogą liczyć na świadectwo z czerwonym paskiem, gdy z większości przedmiotów mają piątki i szóstki, a z matematyki np. trójkę. Z treści zawartej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej wynika, że nie ma żadnych podstaw do tego, aby ocena dostateczna uniemożliwiała otrzymanie świadectwa z wyróżnieniem. Natomiast w przypadku zachowania już tak.
Świadectwo z czerwonym paskiem a zachowanie
Do świadectwa z wyróżnieniem brany jest również pod uwagę stopień z zachowania. Musi on być "bardzo dobry" lub "wzorowy". Jeśli średnia wynosi np. 4,8, a zachowanie jest "poprawne", możemy zapomnieć o czerwonym pasku.
Zobacz wideo: Świadectwo z czerwonym paskiem. Gwarancja sukcesu czy niepotrzebna presja?
Zobacz także:
- W tej szkole każdy uczeń miał świadectwo z paskiem. "Nikomu nie musicie niczego udowadniać"
- Które gwiazdy mogą się pochwalić czerwonym paskiem na świadectwie? "Sama byłam w szoku"
- Viki Gabor łączy szkołę z karierą: "Stresowałam się bardzo". Którym przedmiotem najbardziej?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Hans Neleman/Getty Images