Nosili je królowie, ale kojarzy się również z ulubioną postacią z bajki.
- Te dzieci nie są w stanie oddychać, dlatego potrzebują szpitala - podkreśla doktor Ilona Derkowska ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku w rozmowie z "Fakty" TVN.
Buty niemowlęce do nauki chodzenia muszą cechować się wysoką jakością wykonania i dobrze przemyślaną konstrukcją. Powinny też być lekkie i elastyczne. Komfort ich noszenia często decyduje o tym, jak szybko maluch nauczy się stawiać pierwsze kroki.
O tym, że dogłębna reforma oświaty jest niezbędna, mówi się już od kilku lat. Żeby dowiedzieć się, jakie plany na zmiany w szkolnictwie ma nowa ministra edukacji Barbara Nowacka zapytaliśmy ją osobiście.
"Częstotliwość mniejsza niż 1 na 1 milion".
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko gaworzy. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, dlatego u jednych cały proces zaczyna się wcześniej, a u innych następuje nieco później. Jedno jest jednak pewne – to jeden z najzabawniejszych etapów rozwoju mowy!
"Czegoś takiego jeszcze nie spotkałem w karierze".
Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, że należy mieć oczy dookoła głowy. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Coś o tym wie mama chłopca z San Miguel de Tucuman. Jakiś czas temu 10-latek połknął kawałek zabawki i o mały włos nie przepłacił tego życiem.
Sprawdź kalendarz roku szkolnego 2023/2024.
Od przyszłego roku osoby nieletnie nie będą mogły kupić napojów z dodatkiem kofeiny i tauryny. Napoje energetyczne, bo o nich mowa, znikną ze szkół oraz automatów.
- Jeden z chłopców powiedział, że już nie chce być złodziejem - wyznała filantropka w rozmowie z dziennikarką Bereniką Olesińską.
"Mogą zabić i robią to co roku".
Rotacyzm, nazywany także reraniem, to zaburzenie polegające na trudności z wymawianiem głoski "r".
Jak można pomóc?
Okres przedświąteczny bywa intensywny, zwłaszcza gdy porządki, gotowanie oraz zakupy zostawiamy na ostatnią chwilę, a w mieszkaniu już pojawili się goście. Nic więc dziwnego, że dla dzieci wysoko wrażliwych okres świąt bywa trudny. O tym, czym objawia się takie postrzeganie świata przez najmłodszych, opowiedziały w Dzień Dobry TVN psycholożka Katarzyna Kucewicz oraz mama małego Mikołaja - Magdalena Daniłoś.
Dzieci z niecierpliwością czekają na Boże Narodzenie i nie ma tu co ukrywać, że w większości przypadków chodzi po prostu o prezenty, które maluchy zażyczyły sobie w liście do Świętego Mikołaja. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie podarunki są dla nich bezpieczne. Czego absolutnie nie kupować i na co zwracać uwagę w sklepie? Ekspert wymienił trzy produkty.
Jest lepki, tani i znajduje się w większości produktów codziennego użytku - nie tylko jedzeniu, ale także kosmetykach. Szacuje się, że aż 60 proc. dostępnych w sklepach artykułów zawiera w sobie składnik, zwany indonezyjskim złotem. Na plantacjach oleju palmowego pracuje ponad 1,5 miliona dzieci. Sprawie przyjrzała się w Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała w cyklu "Dzieci Świata".
Zmiana otoczenia, opuszczenie przyjaciół i nowa szkoła. Przeprowadzka dla naszego dziecka może być trudnym doświadczeniem. O tym, jak przygotować pociechę do takiej zmiany opowiedziały w Dzień Dobry TVN Zosia i Karolina Gacek - córka oraz żona siatkarza Piotra Gacka a także psycholożka - Marta Bąkowska.
Co zrobić, jeśli dziecko wykazuje objawy przeziębienia, a jego rodzice muszą iść do pracy? Czy przedszkole/żłobek może odmówić jego przyjęcia? Na te, i pozostałe państwa pytania, na czacie poniżej odpowie ekspert - adwokat Bartosz Grube.
Każdy mama dobrze wie, że codzienność z dziećmi to sztuka logistyki, rozwiązywania konfliktów, próba bycia w kilku miejscach naraz i ciągła walka z czasem i byciem na czas. Czy zatem rodzicielstwo oznacza życie w niedoczasie i wieczne zaganianie? O tym opowiedziały nam doświadczone mamy: Agata Wolna, Paulina Będźmirowska, Patrycja Jerzykowska.
"Mamy mają czas dla siebie".
W jakim wieku umysł dziecka jest już na tyle ukształtowany, by postawić tę diagnozę?
Krzysztof zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym i potrzebuje naszej pomocy.
"Starsze panie często mówią: tfu, tfu".
Choć do świąt jeszcze sporo czasu, dzieci już zaczynają pisać listy do Świętego Mikołaja. A co bardzo często pojawia się w tych listach?
Czy przedszkolanki w Szwecji zamykają podopiecznych w specjalnych pokojach i uczą dotykania własnego ciała?
Ma to na celu wspomaganie rozwoju odporności dziecka, a przy tym chroni go przed ciężkimi chorobami zakaźnymi.