Zabawka, która pomaga małym pacjentom. "Ułatwia rodzicom to, żeby dziecku wytłumaczyć"

Pandusia Danusia pomaga dzieciom chorym na raka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Danusia pomaga dzieciom oswoić chorobę
Danusia pomaga dzieciom oswoić chorobę
Operacja serca w łonie matki
Operacja serca w łonie matki
Badanie USG u dzieci
Badanie USG u dzieci
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Dzięki polskim lekarzom zrobił swój pierwszy krok
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Polski lekarz od lat pomaga w Rwandzie
Omikron u dzieci
Omikron u dzieci
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Uwaga! TVN: "Choroba pojawiła się z dnia na dzień". WOŚP gra na rzecz okulistyki dziecięcej
Siła dobrych ludzi
Siła dobrych ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce

Pandusia Danusia to pluszowa zabawka, którą wymyśliły i stworzyły dwie lekarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku. Przytulanka pomaga dzieciom chorym na raka oswoić się z wkłuciem centralnym - bolesnym symbolem codzienności na oddziałach onkologicznych. Na czym polega jej działanie?

Pandusia Danusia - ulubiona zabawka małych pacjentów

Danusia to pluszowa zabawka w kształcie pandy, która ma umocowany na korpusie centralny port dożylny przeznaczony do wkłucia w duże naczynia, a na łapce - klasyczny wenflon. Ta wymyślona przez lekarki z UDSK w Białymstoku przytulanka pomaga wyjaśnić małym pacjentom oddziałów onkologicznych, na czym polega groźnie wyglądające wkłucie centralne.

- Kiedy dowiadujesz się o chorobie własnego dziecka i do sali przychodzi pan doktor, żeby potwierdzić diagnozę i mówi, że potrzebne będzie założenie wkłucia centralnego, to wtedy jest w tobie tyle emocji, tyle stresu, przerażenia, bólu, lęku, że nic nie pamiętasz, co do ciebie mówią. I dopiero później, kiedy emocje opadają, zastanawiasz się, co to właściwie jest to wkłucie centralne. I na pewno taka Pandusia Danusia ułatwia to rodzicom, żeby dziecku wytłumaczyć - mówi w Dzień Dobry TVN Joanna Piekutowska, mama dziecka z chorobą nowotworową.

- [Pandusia - przyp. red.] pomaga zobrazować pacjentom dokładnie, jak to wygląda. (...) Mamy pacjentów, którzy się tym bawią. Udają, że pobierają krew - komentuje jedna z pomysłodawczyń stworzenia zabawki, lek. Anna Krętowska-Grunwald.

Jak działa Pandusia Danusia?

Pomysł na stworzenie Pandusi Danusi narodził się z wieloletnich obserwacji. Mali pacjenci oddziałów onkologicznych bardzo często bawili się w doktora i dotychczas dokonywali wszelkich wymyślonych zabiegów na własnych misiach. Teraz mogą liczyć na uroczą pandę.

- My tę Pandusię dajemy wcześniej, żeby pokazać dziecku, że w ogóle coś takiego istnieje. I ono z zainteresowaniem podchodzi do tej zabawki. Zaczyna podawać wodę przez strzykawkę. Zaczyna zauważać, że to tak funkcjonuje - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN druga z twórczyń wyjątkowej przytulanki, dr n. med. Małgorzata Sawicka-Żukowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości