Ciąża

Dlaczego przyszły tatuś tyje razem z ciężarną partnerką? Odpowiedzialny jest za to syndrom kuwady

Ciąża

U jednych wynika to z braku sportu, u innych z "podjadania" wraz z partnerką. Mowa o rosnącym brzuszku przyszłych tatusiów. Dlaczego mężczyźni tak często tyją razem z ukochanymi, które są w ciąży? Sytuacja ta otrzymała tajemniczą nazwę – syndrom kuwady. Co szczegółach opowiedzieli nam psycholog Piotr Mosak, aktor Wojciech Błach oraz rajdowy mistrz Polski i Europy Kajetan Kajetanowicz.

Jak ciąża kobiety wpływa na przyszłego tatę?

Znacie te historie, gdy podczas ciąży wasz partner tyje razem w wami, a co więcej miewa wahania nastroju? Ten schemat naukowcy nazwali syndromem kuwady. Ponadto udowodnione zostało również to, że panowie potrafią współodczuwać dolegliwości. Pojawiają się u nich nudności i wymioty, zmęczenie i senność, a także zawroty głowy, wzmożony apetyt lub szczególne zachcianki żywieniowe. Wielu mężczyzn odczuwa także bóle kręgosłupa oraz brzucha. Co ciekawe, zauważyć można także powiększający się brzuch . Według statystyk syndrom ten zdecydowanie częściej pojawia się u panów, którzy oczekują pierwszego dziecka, niż tych, którzy już wcześniej zostali ojcami.

Zespół kuwady występuje wtedy, kiedy u mężczyzny pojawiają się zmiany hormonalne, bo mogą. Niektórzy mężczyźni mają tak, że współodczuwanie powoduje spadek poziomu testosteronu i zwiększenie stężenie hormonów kobiecych. Wtedy mogą pojawić się bóle głowy, nudności, ale to jest rzadkie

– powiedział Piotr Mosak.

Narodziny dziecka a życie mężczyzny

Kajetan Kajetanowicz przyznał, że w czasie ciąży partnerki solidaryzował się, ale także pilnował, aby zdrowo się odżywiała. Sam nie przytył, gdyż ze względu na zawód, jaki wykonuje, musiał stale pilnować wagi i formy psychomotorycznej.

- Moja partnerka też jest zdyscyplinowana, a trzecia sprawa przestrzegł ją trochę ginekolog. Ja akurat byłem wtedy na tej wizycie. Powiedział, że słodkie to jest najgorsze, co może być dla tego dziecka w brzuszku. Później tego pilnowałem – powiedział Kajetan.

Wojciech Błach poczuł natomiast luz i swobodę. Wraz z ciężarną partnerką dużo odpoczywał, zrezygnował z aktywności oraz więcej jadł. To spowodowało, że aktor po narodzinach pierwszego dziecka ważył o 13 kilogramów więcej.

- Zauważyłem, że wróg nie był w cukrze bezpośrednim, tylko w tym, że był spokój, inny rytm, można było sześć razy dziennie jeść. Od tej drugiej strony dostałem strzała, ważyłem prawie 100 kg – powiedział aktor.

Panowie przyznali także, że w czasie oczekiwań na dziecko, a także po jego narodzinach diametralnie zmienia się życie mężczyzny. Ojcowie stają się bardziej opiekuńczy i odpowiedzialni. Niestety w wielu poradnikach zmiany te przedstawiane są negatywnie. Utrata wolności, obowiązki, stres to tylko niektóre z wymienianych przykładów. Psycholog przyznał jednak, że po narodzinach dziecka, wręcz przeciwnie, życie mężczyzn zmienia się na lepsze.

- Jest nieszczęsna patriarchalna polityka tego, że mężczyzna ma cudowne życie, kiedy jest sam. To życie się zmienia na lepsze kiedy jest rodzina, żona, dzieci - podsumował Piotr Mosak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

"Ciąża nie chroni przed żadnym rakiem". Dlaczego u przyszłych mam nie wykonuje się USG piersi?

Amy z programu "Siostry wielkiej wagi" została mamą. Ciąża była możliwa dzięki operacji zmniejszenia żołądka

Umowa o pracę na czas określony a ciąża. Zwolnienie lekarskie i urlop macierzyński

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości