Zmiany w wystawianiu recept. Co czeka pacjentów od 1 listopada?

Kolejne zmiany w wystawianiu recept
Źródło: Dzień Dobry TVN
(Nie)zdrowe suplementy
(Nie)zdrowe suplementy
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Ruszają przeglądy lekowe
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
W aptekach kolejne zmiany. Ministerstwo Zdrowia informuje, że chodzi o pacjentów realizujących recepty na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe. Co się zmienia od 1 listopada? Sprawdź szczegóły.

Zmiany w wystawianiu recept od 1 listopada

1 listopada 2023 klienci aptek mogą zostać zaskoczeni nowymi przepisami. Jak informuje Minister Zdrowia, od tej pory nie będzie można wystawić recepty w postaci papierowej na leki zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe. Co z osobami, które taką receptę w formie papierowej już otrzymały od lekarza?

- Recepty wystawione w postaci papierowej przed 1 listopada 2023 r. (tzn. najpóźniej z dniem 31 października 2023 r.) będą mogły po tej dacie zostać skutecznie zrealizowane w aptece ogólnodostępnej albo punkcie aptecznym w przewidzianym dla nich terminie ważności, tj. najpóźniej do 30 listopada 2023 r. - wyjaśnił resort zdrowia.

Brak możliwość odroczenia realizacji recepty

Ważna zmiana dotyczy także czasu trwania recepty na określone powyżej środki farmakologiczne. Żadna z nich w postaci papierowej nie będzie mogła być zrealizowana począwszy od 1 grudnia.

- Termin realizacji recept na lek zawierający wszelkie środki odurzające lub substancje psychotropowe, na preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1, niezależnie od postaci tych recept (papierowej albo elektronicznej) wynosi bezwarunkowo 30 dni od dnia wystawienia recepty - zwróciło uwagę MZ.

Ponadto żadna recepta na lek zawierający środek odurzający lub substancję psychotropową nie może być wystawiona z odroczeniem jej realizacji poprzez zawarcie na/w niej daty realizacji "od dnia". Takie ustalenia wynikają z ustawy z dnia 6 września 2001 r.– Prawo farmaceutyczne.

Więcej przeczytasz na TVN24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości