Koniec z robieniem zapasów w aptece. Jakie jeszcze zmiany nas czekają od 1 listopada?

Koniec z robieniem zapasów w aptece. Jakie jeszcze zmiany nas czekają?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Galicyjski romans w książce „Aptekarka”
Galicyjski romans w książce „Aptekarka”
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Polacy wydają krocie na leki przeciw grypie
Ruszają przeglądy lekowe
 Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki na cukrzycę wykupione na odchudzanie
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Leki z apteczki babuni – kto je jeszcze pamięta?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Przegląd lekowy – dlaczego jest potrzebny?
Od 1 listopada na pacjentów w aptekach czekać będą liczne zmiany. Przede wszystkich zostanie wprowadzone ograniczenie w wydawaniu produktów na receptę. Dodatkowo z listy darmowych leków dla dzieci i młodzieży znikną dwie pozycje. Jakich jeszcze zmian mogą spodziewać się pacjenci?

Ograniczenia w realizowaniu recept

Od 1 listopada wejdą w życie nowe zasady realizowania recept na leki. Ograniczenia te przyniosą istotne zmiany w dostępie do farmaceutyków. Informacja o nadchodzących zmianach została przekazana przez Ministerstwo Zdrowia w nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Pierwsze poprawki tej wprowadzono we wrześniu. Było to wtedy ograniczenie, z którego wynika, że pacjent może otrzymać medykamenty na maksymalnie 120-dniowy okres stosowania. Co jednak istotne - w poprawce tej nie uwzględniono okresu, na jaki została wystawiona recepta.

1 listopada wejdzie jednak w życie zasada, która została bardziej uszczegółowiona. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli na recepcie widnieje więcej opakowań, pacjent może dokończyć realizację recepty po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę. Bezpośrednio po otrzymaniu recepty może zakupić leki jedynie na 120 dni, a po kolejną transzę wrócić po upływie 90 dni.

- Po 1 listopada 2023 należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić dopiero po 3 miesiącach (90 dniach) - zakomunikował resort zdrowia.

Kolejna zmiana w kwestii ograniczenia w realizowaniu recept czeka nas w marcu 2024 roku. - Od 1 marca 2024 r. zacznie obowiązywać zasada, że obliczenia ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonuje system teleinformatyczny - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Zmiany w refundowanych lekach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 listopada pojawiają się także zmiany na liście darmowych leków dla dzieci i młodzieży. Wypadną z niej dwa farmaceutyki - Toujeo oraz Enstilar. - Przez wzgląd na brak refundacji w populacji pediatrycznej, od 1 listopada niniejsze produkty lecznicze nie znajdą się na wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży - przekazało ministerstwo.

Miejsce wycofanych leków zajmą nowości. W przypadku leków dla dzieci i młodzieży do listy darmowych medykamentów dołączy m.in. siarczan morfiny, którego będzie można otrzymać w następujących wskazaniach refundacyjnych:

  • nowotwory złośliwe,
  • neuralgia popółpaściowa przewlekła,
  • wieloobjawowy miejscowy zespół bólowy typu I — odruchowa dystrofia współczulna oraz typu II — kauzalgia.

Zmiany widoczne są również na wykazie przygotowanym z myślą o seniorach. Nowe pozycje na liście to m.in: wildagliptyna, sitagliptyn i sitagliptyna + metforminy chlorowodorek.

To nie koniec zmian, które czekają pacjentów. Od 1 listopada resort zdrowia wprowadza darmowe badania piersi. - Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie - powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka

Z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety pomiędzy 45. a 74. rokiem życia. Resort podkreślił, że w tym obszarze planowane są także kolejne zmiany.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości