Ograniczenia w realizowaniu recept
Od 1 listopada wejdą w życie nowe zasady realizowania recept na leki. Ograniczenia te przyniosą istotne zmiany w dostępie do farmaceutyków. Informacja o nadchodzących zmianach została przekazana przez Ministerstwo Zdrowia w nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.
Pierwsze poprawki tej wprowadzono we wrześniu. Było to wtedy ograniczenie, z którego wynika, że pacjent może otrzymać medykamenty na maksymalnie 120-dniowy okres stosowania. Co jednak istotne - w poprawce tej nie uwzględniono okresu, na jaki została wystawiona recepta.
1 listopada wejdzie jednak w życie zasada, która została bardziej uszczegółowiona. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli na recepcie widnieje więcej opakowań, pacjent może dokończyć realizację recepty po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę. Bezpośrednio po otrzymaniu recepty może zakupić leki jedynie na 120 dni, a po kolejną transzę wrócić po upływie 90 dni.
- Po 1 listopada 2023 należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić dopiero po 3 miesiącach (90 dniach) - zakomunikował resort zdrowia.
Kolejna zmiana w kwestii ograniczenia w realizowaniu recept czeka nas w marcu 2024 roku. - Od 1 marca 2024 r. zacznie obowiązywać zasada, że obliczenia ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonuje system teleinformatyczny - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
Zmiany w refundowanych lekach
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 listopada pojawiają się także zmiany na liście darmowych leków dla dzieci i młodzieży. Wypadną z niej dwa farmaceutyki - Toujeo oraz Enstilar. - Przez wzgląd na brak refundacji w populacji pediatrycznej, od 1 listopada niniejsze produkty lecznicze nie znajdą się na wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży - przekazało ministerstwo.
Miejsce wycofanych leków zajmą nowości. W przypadku leków dla dzieci i młodzieży do listy darmowych medykamentów dołączy m.in. siarczan morfiny, którego będzie można otrzymać w następujących wskazaniach refundacyjnych:
- nowotwory złośliwe,
- neuralgia popółpaściowa przewlekła,
- wieloobjawowy miejscowy zespół bólowy typu I — odruchowa dystrofia współczulna oraz typu II — kauzalgia.
Zmiany widoczne są również na wykazie przygotowanym z myślą o seniorach. Nowe pozycje na liście to m.in: wildagliptyna, sitagliptyn i sitagliptyna + metforminy chlorowodorek.
To nie koniec zmian, które czekają pacjentów. Od 1 listopada resort zdrowia wprowadza darmowe badania piersi. - Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 proc. zgonów. Te dane wskazują, że musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie - powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka
Z bezpłatnej mammografii będą mogły skorzystać kobiety pomiędzy 45. a 74. rokiem życia. Resort podkreślił, że w tym obszarze planowane są także kolejne zmiany.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Niebezpieczna choroba zakaźna – jersinioza. Jak się przed nią ustrzec? Jak się objawia?
- Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu z ust? Poznaj rady eksperta
- Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Medonet
Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/GettyImages