ZUS wypłaci zaległe emerytury. Na złożenie wniosku zostało kilka dni. Komu przysługuje świadczenie?

GettyImages-1424052967
Źródło: Dzień Dobry TVN
To musisz wiedzieć – duże zmiany w prawie w 2023
To musisz wiedzieć – duże zmiany w prawie w 2023
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
ZUS może wypłacić emeryturę nawet sprzed trzech lat. W niektórych przypadkach może to oznaczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to efekt nieco zapomnianego przepisu. Na złożenie wniosku zostało zaledwie kilka dni. Kto może się ubiegać o te pieniądze i na jakich zasadach?

Zaległa "wsteczna" emerytura

W trakcie pandemii COVID-19 i spowodowanego nią lockdownu, zamknięte zostały liczne urzędy i instytucje, w tym również ZUS. Różne ważne sprawy można było załatwiać tylko przez internet. Choć wiele rzeczy w ten sposób ułatwiono, to dla części seniorów stanowiło to jednak problem. Nie brakuje więc osób, które nie złożyły wniosku o emeryturę lub jej ponowne przeliczenie. Wtedy wprowadzone zostały przepisy, według których osobie, która złoży wniosek o ustalenie wysokości świadczenia, ZUS wyliczy je od dnia, w którym spełniła warunki do jego wypłaty - nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r. Przepis ten w dalszym ciągu obowiązuje.

Jak zauważył dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego w rozmowie z "Faktem", na podstawie tego przepisu będzie można uzyskać "znaczące wyrównanie".

Zaległa emerytura - komu przysługuje?

O te środki mogą ubiegać się osoby, które osiągnęły wiek emerytalny niedługo przed ogłoszeniem pandemii lub podczas jej trwania, ale do tej pory nie złożyły odpowiedniego wniosku. Do wniosku należy dołączyć oświadczenia ERO, w którym trzeba zaznaczyć, by emerytura została przeliczona ze wsteczną datą. Wyliczona zostanie dokładnie od dnia, w którym spełnione zostały warunki do pobierania świadczenia.

Ponadto o tzw. "wsteczną emeryturę" będzie można wystąpić do 30 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego, który obowiązywać ma do 31 marca 2023 roku. Nie ma informacji, czy zostanie przedłużony. Z tego względu lepiej pospieszyć się ze złożeniem wniosku.

Wniosek o wsteczną emeryturę - do kiedy i gdzie złożyć?

Termin na złożenie wniosku upływa 30 lipca. Ze względu na to, że jest to niedziela, to ostatnim dniem na złożenie dokumentów 31 lipca 2023 - poniedziałek. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości