Czym charakteryzują się kryptowaluty i w jaki sposób można w nie zainwestować?

Czym są kryptowaluty? Jak się na nich zarabia?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Kryptowaluty, czyli inaczej waluty kryptograficzne, są wynalazkiem XXI wieku. Mimo że co jakiś czas jest o nich bardzo głośno, wciąż niewielu ludzi wie, czym tak naprawdę się charakteryzują. Co to jest kryptowaluta i jak można w nią zainwestować?

Inwestowanie w kryptowaluty jednym kojarzy się z szansą na duży zarobek, innym zaś z niepewnością oraz stratą pieniędzy. Jak jest w rzeczywistości? Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Zarabianie na kryptowalutach jest jak najbardziej możliwe, jednak zupełny laik nie od razu odnajdzie się w wirtualnej rzeczywistości. Kursy kryptowalut, giełdy czy notowania to zaledwie ułamek tego, z czym powinien zapoznać się przyszły inwestor.

Co to jest kryptowaluta?

Pojęcie "kryptowaluty" przez dużą część osób utożsamiane jest z wirtualnymi pieniędzmi. Tak naprawdę jednak termin ten jest nieco szerszy i oznacza nowoczesny, rozproszony system księgowy, który wyróżnia się tym, że przechowuje dane związane ze stanem posiadania w umownych jednostkach. Najpopularniejsze kryptowaluty to bitcoin, ethereum, ripple czy litecoin. Jednostka każdej z nich opatrzona jest niepowtarzalnym kodem, przez co niemożliwe jest jej skopiowanie czy dwukrotne wydanie. Oprócz wymienionych walut kryptograficznych, istnieje także wiele innych wirtualnych środków płatniczych. Listę najbardziej znanych i opłacalnych oferują internetowe rankingi kryptowalut.

Kryptowaluty przechowywane są w tzw. portfelach, do których użytkownik ma dostęp za pośrednictwem komputera lub aplikacji w telefonie. Aby założyć swój własny portfel, należy skorzystać z dedykowanych temu narzędziu stron internetowych.

Co istotne, system kryptowalut jest zdecentralizowany. Oznacza to, że nie istnieje żadna instytucja zewnętrzna, która kontroluje i reguluje związane z nim kwestie. Wartość i notowania kryptowalut zależne są więc wyłącznie od zasad wolnego rynku.

Giełda kryptowalut czy samodzielne "kopanie"?

Skąd właściwie biorą się kryptowaluty? Jednym ze sposobów na ich pozyskanie jest tzw. kopanie. Dotyczy to m.in. najpopularniejszej kryptowaluty, czyli bitcoina, a także wielu innych walut kryptograficznych. Proces kopania polega na wytworzeniu kryptowaluty poprzez specjalną konfigurację komputerowego sprzętu i oprogramowania. Technika ta nie należy do najprostszych, ponieważ wymaga specjalistycznej wiedzy. Ponadto dla laików może być po prostu nieopłacalna. Koszty sprzętu, a także wydatki związane z poborem energii elektrycznej są w tym przypadku bardzo wysokie i przewyższają często wartość wykopanej kryptowaluty.

Innym sposobem na pozyskanie kryptowalut jest ich zakup. Proces ten jest podobny do handlu zwykłymi walutami. Warto wiedzieć, że w takim przypadku można nabyć kryptowalutę bezpośrednio od innych użytkowników. Takie rozwiązanie nie jest jednak do końca bezpieczne, ponieważ istnieje szansa, że padniemy ofiarą oszustów i naciągaczy. Lepszym wyjściem jest giełda kryptowalut, która oferuje przejrzyste zasady użytkowania i gwarantuje bezpieczeństwo transakcji. W sieci istnieje wiele sprawdzonych miejsc tego typu.

Popularne giełdy kryptowalut to m.in.:

  • BitBay.net,
  • UpCoin.com,
  • Binance.com,
  • Coinbe.net.

Zarabianie na kryptowalutach opiera się wówczas na zmianie kursów zakupionych wirtualnych pieniędzy. To oczywiście wiąże się z ryzykiem, ponieważ na rynku zdarzają się bardzo duże wahnięcia. Kursy kryptowalut dynamicznie się zmieniają i nie zawsze da się przewidzieć, czy dana inwestycja będzie opłacalna.

Kryptowaluty – jak zacząć?

Inwestowanie w kryptowaluty trzeba dokładnie przemyśleć. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z tematem i zgłębić wszystkie niezbędne zagadnienia. Choć zarabianie na kryptowalutach częściowo oparte jest na szczęściu, potrzebny jest również odpowiedni zasób wiedzy. W związku z tym warto czytać portale branżowe, a także fora, na których użytkownicy wymieniają się swoimi spostrzeżeniami. Przede wszystkim należy też odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: jaką kwotę jesteśmy w stanie wydać na giełdzie kryptowalut? Czy jesteśmy gotowi na podjęcie ryzyka? Na jakie ewentualne straty możemy sobie pozwolić? Odpowiednie zaplanowanie wszystkich kroków może znacząco pomóc w osiągnięciu sukcesu.

Podstawą inwestycji jest bezpieczna giełda kryptowalut. Po jej wybraniu należy zdecydować, na co przeznaczy się swoje pieniądze. W jakie kryptowaluty inwestować? Na to pytanie nie ma niestety jednej odpowiedzi. Aby mieć lepsze rozeznanie w wirtualnym świecie, warto co jakiś czas sprawdzać notowania kryptowalut.

Choć najpopularniejszą kryptowalutą jest bitcoin, nie warto lokować w nim wszystkich pieniędzy. Dzięki większemu zróżnicowaniu inwestycji można bowiem zminimalizować ryzyko strat. W związku z tym, należy zainteresować się rankingami kryptowalut i śledzić je na bieżąco. Na wirtualnym rynku zawsze trzeba trzymać rękę na pulsie, ponieważ zmiany dokonują się tam niezwykle szybko.

Aby inwestowanie w kryptowaluty miało sens, należy uzbroić się też w cierpliwość i myśleć długofalowo. Tylko dzięki temu można liczyć na naprawdę konkretne pieniądze. Trzeba też umieć podejmować ryzyko. Kursy kryptowalut często się zmieniają, a wahnięcia są na rynku normalnością, dlatego też wszystkie decyzje powinny być rozsądne i przemyślane.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości