Czy warto zostać doradcą inwestycyjnym? Na czym polega ta praca i jakie są zarobki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Czy praca może dawać szczęście
Czy praca może dawać szczęście
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
Jak skutecznie poprosić o awans? - napisy
4-dniowy tydzień pracy
4-dniowy tydzień pracy
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Doradca inwestycyjny to zawód niezwykle elitarny. Aby otrzymać stosowną licencję, konieczne jest zdanie egzaminu, co udało się zaledwie kilkuset osobom w Polsce. Aby podejść do testu, należy najpierw spełnić określone warunki, czyli m.in. posiadać wykształcenie ekonomiczne.

Trudy wynagradzają zarobki doradcy inwestycyjnego, które zwykle wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Zawód ten wiąże się jednak ze sporym stresem i odpowiedzialnością. Jak zostać doradcą inwestycyjnym i jakie kompetencje trzeba mieć, aby sprawdzić się w tej profesji?

Na czym polega praca doradcy inwestycyjnego?

Klientami doradcy inwestycyjnego mogą być zarówno duże korporacje, jak i osoby prywatne. Taki specjalista nie tylko pomaga im w planowaniu długoterminowych inwestycji (m.in. w zakupie, sprzedaży czy zachowaniu papierów wartościowych), lecz zwykle także zarządza kapitałem klienta, czego celem jest zwiększenie zysków osoby lub firmy, której świadczy usługi. Często doradza również w zakresie poważnych przedsięwzięć, od których zależą losy przedsiębiorstwa, takich jak fuzje i przejęcia. Doradca inwestycyjny musi jednak pamiętać, że ostateczna decyzja zawsze będzie należeć do klienta, dlatego niezwykle ważna jest współpraca między nimi. Do zadań doradcy inwestycyjnego należy też stałe śledzenie zmian na giełdzie. Jedynie w ten sposób może z zyskiem prowadzić interesy klienta, ponieważ nawet chwila nieuwagi może zakończyć się fatalnie dla jego inwestycji. Powinien także sprawnie szacować ryzyko potencjalnych działań i dokonywać szczegółowej analizy produktów finansowych. Doradcy inwestycyjni wciąż często myleni są z doradcami finansowymi, jednak między tymi dwoma zawodami istnieje wiele zasadniczych różnic. Przede wszystkim zakres uprawnień i możliwości doradcy finansowego jest znacznie bardziej ograniczony. Co więcej, doradca inwestycyjny – w przeciwieństwie do finansowego – jest zawodem regulowanym i aby uzyskać uprawnienia do jego wykonywania, należy zdać egzamin i zdobyć odpowiednią licencję. Warto również pamiętać, że doradca inwestycyjny to zawód zaufania publicznego.

Wymagania w zawodzie doradcy inwestycyjnego

Licencjonowanym doradcą inwestycyjnym może zostać wyłącznie osoba, która zdała trzyetapowy egzamin, przeprowadzany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Już sama możliwość podejścia do egzaminu ograniczona jest pewnymi regulacjami. Kandydat na doradcę inwestycyjnego powinien przede wszystkim korzystać z pełni praw publicznych, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz legitymować się średnim lub wyższym wykształceniem ekonomicznym. Pierwszy etap egzaminu przeprowadzany jest w formie testu zawierającego 110 pytań zamkniętych. Zdający może uzyskać 2 punkty za prawidłową odpowiedź, 0 punktów za jej brak oraz -1 punkt za odpowiedź błędną. Aby zakwalifikować się do kolejnego etapu, należy zdobyć co najmniej 135 punktów. W drugim etapie zdający mają za zadanie rozwiązać 5 przedstawionych problemów. Do zagadnień, które mogą znaleźć się na egzaminie, należą m.in. analiza sprawozdań finansowych, finanse przedsiębiorstw, rachunkowość czy zarządzanie portfelem. Aby przejść przez ten etap, należy prawidłowo rozwiązać wszystkie problemy. Trzeci etap egzaminu również składa się z pytań otwartych, jednak tym razem dotyczą one m.in. etyki zawodowej, rekomendacji inwestycyjnych dla określonych grup czy zapobiegania przestępstwom na rynku kapitałowym. Na dwóch pierwszych etapach egzaminowani mają po 5 godzin na rozwiązanie zadań, a na ostatnią fazę testu zaledwie 2 godziny. Cały egzamin ma za zadanie przetestować m.in. znajomość rynku finansowego, ekonomii i statystyki, funduszy inwestycyjnych, etyki zawodowej oraz aspektów prawa potrzebnych w tym zawodzie. Poza spełnieniem formalnych wymagań kandydat na doradcę inwestycyjnego powinien również wykazywać się określonymi cechami i umiejętnościami. Z pewnością jednymi z najważniejszych są zdolność analitycznego myślenia, a także wysoka odporność na stres. Zachowanie zimnej krwi w trudnych sytuacjach jest kluczowe w tym zawodzie i pozwala klarownie ocenić sytuację oraz podjąć niezbędne działanie wyłącznie na podstawie logiki, bez zbędnych emocji. Oferty pracy dla doradcy inwestycyjnego, a szczególnie oferowane zarobki, mogą kusić wiele osób. Należy jednak pamiętać, że zawód ten nie należy do najłatwiejszych, a przy tym bywa powodem silnego stresu. Dlatego przed podjęciem decyzji trzeba starannie rozważyć wszystkie jego aspekty.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Adam88xx/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana