Jak wygląda życie na emeryturze?
Ewa Ulanowska na emeryturze jest od niemal pięciu lat. Kobieta bardzo chwali sobie ten czas. Jest bardzo aktywna, gra m.in. w tenisa stołowego. - Bez sportu nie mogę żyć. To jest moja pasja - powiedziała.
- W przypadku mojej mamy i przejścia na emeryturę myślę, że nie było takie punktu: "co ja będę robić na emeryturze?", tylko bardziej pytanie, kiedy ja znajdę na to wszystko czas. Mama zawsze była aktywną osobą. To jest dość naturalne, że miała plany na emeryturę - wyznała Justyna Barańska, córka pani Ewy.
Pani Ewa dodała, że pierwszą rzeczą, którą zrobiła po przejściu na emeryturę, było zapisanie się na Uniwersytet Trzeciego Wieku. - Tam sobie wzięłam zajęcia z historii, z brydża i z obsługi komputera - wyliczyła pani Ewa.
Jak zadbać o swoją emeryturę?
O emeryturze powinniśmy zacząć już myśleć, gdy mamy 30 - 40 lat. Do tego zachęca m.in. akcja mBanku "Szczęśliwi z wiekiem". - Prawda jest taka, że im wcześniej zaczniemy działania wokół tego tematu, to wysiłek z tym związany, wyrzeczenia finansowe dzisiejsze będą istotnie mniejsze, niż gdybyśmy chcieli się tym zająć na pięć lat przed emeryturą, czy w momencie, gdy będziemy przechodzić na emeryturę. Utrzymanie tej jakości życia na emeryturze będzie trudne, jeżeli żadnych działań dzisiaj nie podejmiemy - powiedział w Dzień Dobry TVN Kamil Figlarek, ekspert akcji mBanku "Szczęśliwi z wiekiem".
W ocenie specjalisty to, od czego powinniśmy zacząć to przygotować plan zgodny z możliwościami finansowymi każdego z nas. - Najważniejsze, żeby taki plan sobie stworzyć dla siebie. Można to zrobić takimi narzędziami, które taka instytucja jak nasza udostępnia, można to zrobić samodzielnie w aplikacji mobilnej, można skorzystać ze wsparcia doradcy w placówce - dodał.
Warto dodać, że inwestycja w emeryturę to nie tylko bezpieczeństwo finansowe, ale także rozwój osobisty, społeczny, emocjonalny. - Szczęście sprzyja przygotowanym, [...], najczęściej w dzisiejszych czasach słyszymy, żeby żyć chwilą. "Życie chwilą" jest dobrą radą - na chwilę, lecz na życie bardzo słabą. Ponieważ my jesteśmy dzisiaj tym, co robiliśmy w przeszłości, a będziemy tym, co robimy dzisiaj. Cały trik polega na tym, żebyśmy trochę zaczęli urealniać, to, że my kiedyś do tego wieku średniego, mniej produktywnego dociągniemy. Nawet, jak będziemy zdrowi, to nie będzie nam się chciało tak robić, jak teraz - powiedział Miłosz Brzeziński, psycholog.
Jak zmienić podejście? Co jeszcze zrobić, aby zadbać o swoją emeryturę? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Rekordzista cenowy koszyka zakupowego. "Można powiedzieć, że w ciągu 1,5 roku podrożał o sto procent"
- Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Kto, jak i do kiedy może się ubiegać?
- Waloryzacja zasiłku dla bezrobotnych. O ile i od kiedy wzrośnie świadczenie?
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/ East News