OszczędzaMY na zakupach i nie tylko. Jak wydawać mniej?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Łukasz Kowalski
Kilka prostych sposobów na oszczędzanie
Kilka prostych sposobów na oszczędzanieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wciąż rosnące ceny sprawiają, że oszczędzanie pieniędzy nie jest proste. Na szczęście nawet przy tak wysokiej inflacji można wydawać mniej, a także obniżyć wysokość rachunków. Jak to zrobić? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Jak oszczędzać pieniądze?

Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa jest zdania, że oszczędzanie pieniędzy nie musi oznaczać wyrzeczeń. Dzięki kilku prostym zasadom stanie się ona bardzo proste. Jedną z nich jest przygotowywanie tygodniowej listy zakupów. - Zanim zacznę ją tworzyć, zaczynam od oszacowaniu budżetu właśnie na jedzenie na cały tydzień. Gdy mam już gotową tygodniową listę zakupów wiem, że dopiero teraz mogę pójść na zakupy. Dzięki temu zakupy będą trwały krócej i będą tańsze, bo nie kupię nic więcej, co jest na liście - powiedziała Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa.

Oszczędzanie

OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄD
OszczędzaMY NA TARYFACH NA PRĄDDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ekspertka uważa, że zakupy powinniśmy robić możliwie jak najrzadziej. - Nasz czas, dojazd, koszty benzyny to wszystko są pieniądze - dodała. Ponieważ ceny żywności ciągle rosną warto - już przy kasie - jeszcze raz zastanowić się, czy wzięliśmy to, czego naprawdę najbardziej potrzebujemy. - Z każdym jednym ruchem zastanawiam się, czy to naprawdę jest potrzebne, czy bez tego moja rodzina się w tym miesiącu, w tym tygodniu obędzie, a może będę mogła zamienić ten produkt na tańszy - powiedziała. W ten sposób możemy zaoszczędzić od 15 do 30 proc.

Co zrobić, aby płacić niże rachunki?

W górę idą nie tylko ceny artykułów spożywczych, ale także prądu czy gazu. Jednak w prosty sposób można zmniejszyć użytkowanie sprzętów i płacić niższe rachunki. - Co to znaczy dobrze i oszczędnie korzystać z pralki? To oznacza, że włączamy ją, gdy mamy pełen wsad, dobrze jest też troszkę zmniejszyć temperaturę - powiedziała.

A jak rozsądniej korzystać z piekarnika i innych urządzeń elektrycznych? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości