Newsy

Chiny. Zakaz jedzenia psów i kotów wprowadza miasto Shenzhen

Newsy

Aktualizacja:

Miasto Shenzhen na południu Chin ogłosiło w czwartek zakaz jedzenia psów i kotów w ramach walki z handlem dzikimi zwierzętami po wybuchu pandemii koronawirusa. Przepisy, wchodzące w życie 1 maja 2020 roku, określono jako odpowiedź na „wymogi współczesnej cywilizacji”.

Stały komitet chińskiego parlamentu ogłosił pod koniec lutego 2020 roku specjalną decyzję, która zakazała w całym kraju handlu dzikimi zwierzętami oraz ich konsumpcji. Rządy lokalne pracowały nad przepisami wprowadzającymi tę decyzję w życie, a miasto Shenzhen rozciągnęło zakaz również na psy i koty.

Psy i koty jako zwierzęta domowe wytworzyły znacznie bliższy związek z ludźmi niż inne zwierzęta. Zakaz konsumpcji psów, kotów i innych zwierząt domowych to powszechna praktyka w krajach rozwiniętych oraz w Hongkongu i na Tajwanie. Odzwierciedla również wymogi współczesnej cywilizacji ludzkiej

- podano na oficjalnej stronie internetowej urzędu miasta Shenzhen.

W komunikacie napisano również, że wcześniejsza propozycja objęcia zakazem również żab i żółwi wywołała duże kontrowersje. Zgodnie z ostateczną wersją przepisów zwierzęta te wciąż można będzie spożywać – wyjaśniono.

Kara za jedzenie dzikich zwierząt, psów i kotów

Według przepisów od 1 maja 2020 roku w Shenzhen za spożywanie dzikich zwierząt lub pochodzących z nich produktów będzie groziła grzywna w wysokości maksymalnie 30-krotności wartości tych produktów.

Kampania prowadzona przez miasto spotkała się z ciepłym przyjęciem obrońców praw zwierząt. Szczególnie psy wciąż są spożywane w Chinach i niektórych krajach Azji. Jedzenie kotów jest rzadsze, ale również się zdarza.

Shenzhen jest pierwszym miastem świata, które poważnie potraktowało lekcje wyciągnięte z tej pandemii i wprowadza zmiany potrzebne, by uniknąć kolejnej pandemii

- oceniła wiceprezes wydziału dzikich zwierząt z organizacji Humane Society International Teresa M. Telecky.

Odważne kroki Shenzhen, by zakazać handlu dzikimi zwierzętami oraz ich spożywania, są wzorem do naśladowania dla rządów na całym świecie

- dodała Telecky, cytowana przez agencję Reutersa.

Pierwsze zakażenia koronawirusem

Naukowcy podejrzewają, że nowy koronawirus przeniósł się na człowieka ze zwierząt. Wśród pierwszych zakażonych w chińskim mieście Wuhan były osoby związane z targowiskiem, na którym handlowano nietoperzami, wężami, łuskowcami i innymi dzikimi zwierzętami. Obecnie liczba infekcji wykrytych na świecie zbliża się do miliona, a ok. 47 tys. zakażonych zmarło.

Obrońcy zwierząt w Szagchaju

W 2019 aktywiści i obrońcy praw zwierząt uratowali 22 psy z rzeźni w pobliżu Szanghaju. Szczegóły akcji zostały rozpowszechnione przed wystawą psów rasowych, która odbywała się na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku.

Obrońcy zwierząt uratowali 22 psy z rzeźni w Szanghaju - zobacz wideo:

Zobacz też:

Artyści zagrają #koncertdlabohaterów. Transmisja 4 kwietnia tylko w Playerze

Magda Glińska wygrała walkę z koronawirusem. „Miałam trzy momenty, kiedy faktycznie zaczynałam się bać"

Elisha Nochomowitz przebiegł maraton na swoim balkonie. „Ja tylko chciałem sobie udowodnić, że potrafię”

Najświeższe informacje na temat koronawirusa znajdziesz na tvn24.pl.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kiszon Pascal/Getty Images

Pozostałe wiadomości