Newsy

Ceny kawy poszły ostro w górę. Co to oznacza dla konsumentów?

Newsy

osoba, która trzyma filiżankę kawy

Arabika to jedna z najchętniej wybieranych odmian kawy. Z powodu suszy i mrozów - w ciągu ostatniego roku - jej cena wzrosła o połowę. Na wyższe ceny wpłynęły także inflacja oraz problemy z dostawami. Jak bardzo te problemy uderzą w konsumentów?

Dlaczego ceny kawy rosną?

Według analityków z banku Rabobank International spożycie kawy rośnie. Ich zdaniem zapotrzebowanie na nią w tym roku może wzrosnąć do 168,8 mln 60-kilogramych worków. To o 4 mln worków więcej niż w zeszłym roku. Największe zapotrzebowanie na kawę obserwuje się w Azji, zwłaszcza w Chinach, Indiach oraz Indonezji.

Niestety, kapryśna pogoda, inflacja i problemy z transportem sprawiają, że producenci mogą mieć problem z zaspokojeniem wciąż rosnącego zapotrzebowania na kawę. Wszystkie te czynniki przełożą się także na jej cenę. Obecnie wielu producentów stanęło przed trudnym wyborem: albo podniosą ceny, albo przerzucą się na tańsze ziarna.

Kto odczuje wzrost cen kawy?

Vanusia Nogueira, dyrektor brazylijskiego stowarzyszenia kawy "Speciality Coffee Association" uważa, że wzrost ceny najbardziej uderzy w konsumentów z krajów, w których jest ona produkowana. Tymczasem miłośnicy kawy w bogatszych częściach świata, jak USA czy Europa, powinni odczuć wzrosty w mniejszym stopniu. Według Rabobanku Brazylijczycy już zaczęli sięgać po tańsze odmiany, takie jak robusta.

Mimo że ceny kawy pójdą w górę, to zdaniem ekspertów miłośników kawy wcale nie ubędzie. Jej picie stało się ważnym elementem codziennej rutyny wielu ludzi na całym świecie. Musieliby oni mieć do czynienia z długoterminowym i stabilnym wzrostem cen, by zmieniły się ich nawyki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kawa na ławę o kawie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: forsal.pl|fakt.pl

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości