Wielkanoc 2023 i Triduum Paschalne. Kiedy trzeba iść do kościoła?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Dawne tradycje wielkanocne
Dawne tradycje wielkanocneDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. To najważniejsze święto chrześcijańskie, które jest ruchome - wypada więc w różnych terminach. Kiedy będzie Wielkanoc w tym roku? Czym jest Triduum Paschalne i jakie obrzędy obejmuje?

Wielkanoc 2023 - kiedy wypada i co oznacza to święto?

Wielkanoc w 2023 r. wypada 9 kwietnia. To najważniejsze święto w kalendarzu chrześcijańskim. Upamiętnia misterium paschalne - mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to święto ruchome, więc jego termin co roku przypada w różne dni. Do tegorocznych świąt Wielkiej Nocy wierni przygotowują się od 22 lutego, czyli Środy Popielcowej, która rozpoczyna 40-dniowy post. Tuż przed Wielkanocą katolicy obchodzą Niedzielę Palmową. To ona zapoczątkowuje Wielki Tydzień. Bezpośrednio przed Niedzielą Wielkanocną jest Triduum Paschalne, zaczynające się w Wielki Czwartek.

Wielki Czwartek - pierwszy dzień Triduum Paschalnego

Wielki Czwartek to pierwszy dzień Triduum Paschalnego. W 2023 roku przypada 6 kwietnia. Tego dnia w Kościele Katolickim odprawiana jest tylko jedna msza święta na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek - drugi dzień Triduum Paschalnego

Wielki Piątek w 2023 r. obchodzony będzie 7 kwietnia. To dzień upamiętniający śmierć Chrystusa na krzyżu. W Wielki Piątek katolików obowiązuje post ścisły. W kościołach nie sprawuje się liturgii eucharystycznej. To dzień zadumy nad Męką Chrystusa.

Wielka Sobota – to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia

Wielka Sobota w 2023 r. wypada 8 kwietnia. Tego dnia katolicy oczekują przyjścia Chrystusa. To ostatni z trzech dni przygotowujących chrześcijan do święta Zmartwychwstania. Wówczas wierni przynoszą do świątyni pokarmy w koszyczkach, które święci kapłan. Na zakończenie Wielkiej Soboty odprawiana jest uroczysta Msza Święta Wigilii Paschalnej.

Kalendarz Świąt Wielkanocnych i Triduum Paschalnego 2023

  • 6.04 - Wielki Czwartek – pierwszy dzień Triduum Paschalnego;
  • 7.04 - Wielki Piątek - drugim dzień Triduum Paschalnego;
  • 8.04 - Wielka Sobota – trzeci dzień Triduum Paschalnego;
  • 9.04 - Niedziela Wielkanocna (Wielkanoc) – dzień ustawowo wolny od pracy.
  • 10.04 - Poniedziałek Wielkanocny - obchodzony jest wtedy Lany Poniedziałek, czyli tzw. Śmigus Dyngus - dzień ustawowo wolny od pracy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: lacaosa/Getty Images

Pozostałe wiadomości