Środa Popielcowa 2023 - co symbolizuje? Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Popiół w Środę Popielcową

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. W kościele katolickim ten dzień rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Co oznacza Środa Popielcowa i kiedy wypada w 2023 roku?

Środa Popielcowa 2023 – kiedy wypada?

Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc obchodzona jest pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc 2023 jest w niedzielę 9 kwietnia. Oznacza to, że Środa Popielcowa w 2023 roku wypada 22 lutego.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W kościele katolickim Środa Popielcowa jest ściśle związana z Wielkanocą. Popielec jest pierwszym dniem trwającego 40 dni Wielkiego Postu, który poprzedza Święta Wielkanocne. W okres wielkopostny nie wlicza się niedziel - w Kościele rzymskokatolickim nie ma w nich postu.

Środa Popielcowa – co oznacza? Co symbolizuje popiół?

Środa Popielcowa, tudzież Popielec, dawniej nazywana była również wstępną lub suchą środą. Wstępna oznaczała pierwszy dzień Wielkiego Postu, a sucha dosłownie ścisły post tego dnia.

Popiół to symbol przemijalności, a w znaczeniu biblijnym - znak pokuty i zniszczenia czegoś, aby dzięki temu mogło powstać coś nowego. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi ze spalonych palm wielkanocnych, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową. Te z kolei symbolizują powitanie Jezusa w Jerozolimie, gdy na jego drodze ludzie kładli gałązki palmy, a kilka dni później skandowali "ukrzyżuj go!".

Kapłani w trakcie obchodów Środy Popielcowej posypują głowy wiernych popiołem i wypowiadają słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię". Niektórzy przynoszą na mszę książeczki religijne, w których między stronami ksiądz umieszcza szczyptę popiołu. To umożliwia zaniesienia go osobom nieobecnym na mszy świętej w Środę Popielcową.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Chociaż Środa Popielcowa jest dniem o szczególnym znaczeniu na tle całego roku liturgicznego, to nie znalazła się na liście świąt nakazanych. Oznacza to, że osoby wierzące nie mają obowiązku udziału we Mszy Świętej ani przystąpienia do Eucharystii. Mimo to duchowni zachęcają do uczestnictwa. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iweta0077/Getty Images

Pozostałe wiadomości