Newsy

WHO: rekordowy wzrost zachorowań od początku pandemii

Newsy

Koronawirus, covid-19

WHO jest zaniepokojona wzrostem zakażeń COVID-19 w krajach o niskim i średnim dochodzie. Przed światem jeszcze długa droga, zanim będzie można powiedzieć, że pandemia została zahamowana - uważa szef Światowej Organizacji Zdrowia. Gdzie sytuacja wygląda najgorzej?

Największy dobowy wzrost liczby nowych przypadków od początku pandemii

W ciągu ostatnich 24 godzin WHO otrzymała informację o 106 tysiącach nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy dobowy wzrost liczby zakażeń od początku epidemii. Niemal 2/3 tych przypadków wykryto w zaledwie czterech krajach

- powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Najwięcej zakażeń odnotowały Stany Zjednoczone, Rosji, Brazylia i Indie. Eksperci WHO są zdania, że prawdziwa liczba zakażonych jest znacznie wyższa ze względu na niski wskaźnik testowania w wielu krajach, co zaniża oficjalne dane.

Koronawirus na świecie - dane

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, przedstawionych na stronie gisanddata.maps, zakażonych SARS-CoV-2 zostało ponad pięć milionów osób, a ponad 328 tys. zmarło w wyniku zakażenia wirusem COVID-19. Zgodnie danymi z 20 maja, odnotowano 99,5 tys. nowych zakażeń.

Natomiast portal Worldmeters podaje, że w środę, 20 maja 2020 r. odnotowano 100 474 przypadków zakażeń, a największy wzrost zachorowań odnotowano 24 kwietnia i było to 101 884.

Rosja - rekordowa liczba zgonów

135 pacjentów z Covid-19 zmarło w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował w środę, 20 maja sztab do walki z pandemią. Jest to najwyższa dotąd w Rosji liczba zgonów w ciągu 24 godzin. Spada liczba zakażeń - od wtorku wykryto 8764 nowe przypadki koronawirusa.

Ogólna liczba infekcji w Rosji przekroczyła 300 tysięcy i wynosi obecnie 308 705. Od początku pandemii w kraju zmarło, według ogłoszonych w środę danych, 2972 pacjentów z Covid-19.

W ciągu ostatniej doby wypisano ze szpitali 9262 chorych, co również jest najwyższym dotąd wskaźnikiem. Po raz pierwszy liczba wyleczonych przekroczyła dobowy przyrost zakażeń. Ogółem w Rosji wyzdrowiało dotąd 85 392 pacjentów z Covid-19.

Pod względem liczby zakażeń nadal prowadzi Moskwa, gdzie koronawirus potwierdzono w ciągu ostatniej doby u 2699 mieszkańców. Jest to najniższy przyrost zakażeń od końca kwietnia. Ogólny bilans infekcji w stolicy Rosji to ponad 152 tysiące od początku pandemii. Zmarło w Moskwie od początku epidemii 1726 osób, w tym w 75 w ciągu ostatniej doby.

Mer Siergiej Sobianin powiedział we wtorek, że stolica "nadal znajduje się w poważnej strefie ryzyka" i że mieszkańcy będą musieli jeszcze przez dłuższy czas przestrzegać obecnych ograniczeń. Jeszcze niedawno media informowały, że merostwo rozważa możliwość zezwolenia na spacery i uprawianie sportu na zewnątrz. Sobianin zapowiedział jednak, że będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy skala nowych zakażeń w stolicy Rosji nie będzie sięgać tysięcy przypadków, lecz setek lub mniej.

Rekordowa liczba nowych zakażeń w Indonezji

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 973 nowe infekcje koronawirusem - poinformowało w czwartek, 21 maja ministerstwo zdrowia. To największy dzienny wzrost zakażeń w tym kraju. W większości pozostałych państw Azji Południowo-Wschodniej pandemia zdaje się wygasać.

Choć w kwietniu prezydent Indonezji Joko Widodo przewidywał, że pandemia koronawirusa osiągnie swój szczyt na początku maja, niewiele wskazuje na to, że tak się stało. W czwartek władze kraju po raz drugi z rzędu zarejestrowały rekordową liczbę nowych infekcji.

Łącznie koronawirusa wykryto dotąd w Indonezji u 20 162 osób, z których 1278 zmarło - najwięcej w krajach regionu. Eksperci podejrzewają jednak, że rzeczywista liczba jest wielokrotnie większa, bo Indonezja - czwarty najludniejszy kraj świata - ma jeden z najniższych współczynników przeprowadzonych testów na milion mieszkańców. Mimo wzrostu liczby zakażeń, władze kraju niedawno nakazały powrót do pracy osobom poniżej 45. roku życia.

Liczba nowych infekcji zaczęła spadać natomiast w Singapurze, gdzie władze zmagają się z ogniskiem choroby wśród zagranicznych pracowników zamieszkujących zatłoczone hotele robotnicze. W czwartek zarejestrowano tam 448 nowych przypadków Covid-19, przez co łączny bilans wzrósł do 29 812. Zmarło dotąd jedynie 22 zakażonych pacjentów.

Tymczasem w sąsiedniej Malezji, gdzie - jak pokazują statystyki - władzom udało się opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, zidentyfikowano nowe ognisko zakażeń w zamkniętym ośrodku dla imigrantów. Władze Malezji były krytykowane przez ONZ, że w trakcie pandemii umieściły prawie 2 tys. zatrzymanych imigrantów w przeludnionych ośrodkach, narażając ich na infekcje. W czwartek wirusa wykryto u 35 migrantów, zaś w całym kraju - 50.

Na Filipinach władze w czwartek doniosły o 213 nowych przypadkach Covid-19 i czterech zgonach. Filipiny to drugi pod względem liczby ofiar śmiertelnych epidemii kraj regionu. Dotychczas zmarło tam 846 z 13 434 pacjentów zakażonych koronawirusem.

W dalszym ciągu najlepsza sytuacja panuje w Wietnamie, gdzie nie stwierdzono żadnego nowego przypadku od trzech dni. Na Tajwanie w ciągu ostatniej doby zarejestrowano jedną nową infekcję, zaś w Tajlandii - trzy.

Zobacz też:

Czy właściciel sklepu musi pilnować bezpieczeństwa? Poznaj odpowiedź prawnika

Maseczki tylko w budynkach? Podano termin podjęcia decyzji o złagodzeniu nakazu

Heroiczna postawa pielęgniarki z Kozienic. Zmarła na koronawirusa 8 dni przed emeryturą. "Mogła odejść i wtedy by tego nie było"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| tvnmeteo.tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości