Newsy

Kąpieliska nad Bałtykiem zamknięte z powodu sinic. Zobacz, gdzie nie wolno wchodzić do wody

Newsy

Aktualizacja:

Upał od kilku dni nie odpuszcza. Wiele osób szukając ochłody postanowiło spędzić wolny czas nad morzem. Tych, którzy wybrali się w tym celu do Trójmiasta, czeka jednak spore rozczarowanie. Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic zamkniętych jest dziewięć tamtejszych kąpielisk. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.

Sinice w Trójmieście

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów 9 sierpnia zamkniętych jest dziewięć kąpielisk zorganizowanych w Trójmieście. Taką informację podał Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie informacyjnym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z zamieszczonych tam danych wynika, że aktualnie w Trójmieście zamkniętych jest osiem nadmorskich kąpielisk - sześć w Sopocie: Hotel Sopot-Beach Club, Hotel Haffner-Esentra, Park Północny I, Park Północny II, K22, Łazienki Południowe - i dwa w Gdańsku: na Stogach i w Jelitkowie.

Ponadto, zakwity sinic od kilku dni utrzymują się na jeziorze Przywidzkim w powiecie gdańskim (zamknięte zostało kąpielisko gminne w Przywidzu przy ul. Jeziornej), jeziorze Żarnowieckim w powiecie wejherowskim (zamknięte kąpielisko w Lubkowie-DPS) oraz jeziorze Jasień w powiecie bytowskim (nieczynne kąpielisko w Zawiatach). Wykwity sinic pojawiły się również na jeziorze Żuczek w powiecie człuchowskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko w Debrznie.

Aktualnie w województwie pomorskim zamkniętych jest czternaście nadmorskich kąpielisk.

Sanepid zastrzega, że stan wody stan wody może ulec zmianie. Prądy morskie lub wiatr mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.

Prosimy o sprawdzanie aktualnej sytuacji na danym kąpielisku na sk.gis.gov.pl. Sytuacja jest bardzo dynamiczna a komunikaty szybko potrafią się dezaktualizować

- radzi Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Sinice w Morzu Bałtyckim

Latem w wodach Morza Bałtyckiego, a także jezior często pojawiają się wykwity sinic. Ich skupiska przemieszczają się przenoszone przez wiatr lub prądy wodne. Gdy pojawią się w pobliżu plaż, czasowo zamykane są zorganizowane przy nich kąpieliska. Decyzje o wywieszeniu w danym miejscu czerwonej flagi zakazującej kąpieli podejmują - w uzgodnieniu z pracownikami poszczególnych stacji Sanepidu - ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sinice w Bałtyku, kąpieliska zamknięte. Nie lekceważmy ostrzeżeń. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Ania Wendzikowska na plaży z córkami i flamingami. Gdzie spędzają wakacje?

Anna Kalczyńska odtworzyła wakacyjne zdjęcie z synem sprzed lat. Fani: "I wciąż ta sama figura"

Łowcy burz i tornad radzą co robić, gdy zaskoczy nas ulewa: "Odkładamy parasolki"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Daraz / EyeEm/ Getty Images

Pozostałe wiadomości