Został wydany pierwszy paszport z dodatkowym oznaczeniem płci. "Promowanie wolności, godności i równości"

Paszport USA
Paszport
Źródło: Greg Blomberg/EyeEm/Getty Images
USA wydały pierwszy paszport zawierający dodatkowe oznaczenie płci dla osób niebinarnych - poinformował w środę 27 października rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. - Mamy nadzieję oferować tę opcję dla wszystkich ubiegających się - zapowiedział.

USA. Pierwszy paszport z trzecim oznaczeniem płci

- Departament wydał pierwszy paszport USA z oznaczeniem płci X. Mamy nadzieję oferować tę opcję dla wszystkich ubiegających się o paszport wkrótce po tym, jak dokończymy konieczne uaktualnienia systemu i formularzy na początku 2022 r. - napisał w komunikacie Ned Price.

Ponadto departament kontynuuje również ścisłą współpracę z innymi agencjami rządowymi USA, "aby zapewnić jak najbardziej bezproblemowe podróżowanie dla wszystkich posiadaczy paszportów, niezależnie od ich tożsamości płciowej".

Ned Price zwrócił przy tym uwagę, że w ten sposób chce podkreślić "zaangażowanie Departamentu Stanu w promowanie wolności, godności i równości wszystkich ludzi - w tym osób LGBTQI+" .

Zobacz wideo: Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
W swoich książkach dużo pisze o kulturze Indian Ameryki Południowe. W jednej z nich pada zdanie, że "indiańskość jest synonimem smutku”
Źródło: Dzień Dobry TVN

Znacznik X - co oznacza?

Znacznik X ma być przeznaczony dla "osób niebinarnych, interpłciowych" i innych nieutożsamiających się z tradycyjnymi kategoriami. Zmianę w tym zakresie zapowiedziano już w czerwcu.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken stwierdził, że ma to na celu "lepsze służenie obywatelom USA bez względu na ich tożsamość płciową".

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Greg Blomberg/EyeEm/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości