Newsy

Kiedy szczepienia dzieci poniżej 12 lat? Wiceminister zdrowia podaje realny termin

Newsy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
PAP
Chłopiec przyjmujący szczepionkę

W Polsce, od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19, zostało podanych ponad 38,6 mln dawek. W pełni zaszczepionych jest 19,8 mln Polaków. Do tej grupy dołączą wkrótce dzieci poniżej 12. roku życia. Kiedy zaczną przyjmować preparat?

Szczepienia dzieci poniżej 12 lat

Realnie szczepienie dzieci poniżej 12. roku życia powinno rozpocząć się w połowie grudnia. Taką informację przekazała podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wiceminister zdrowa Anna Goławska. - Jeśli chodzi o badanie szczepionki dla dzieci od 5. roku życia, to badania zostały zakończone. EMA (Europejska Agencja Leków – PAP) od połowy października weryfikuje te wyniki badań i planowane dopuszczenie jest na połowę grudnia – mówiła wiceminister. Jak dodała, że firma Pfizer zadeklarowała pierwszą partię szczepionek w grudniu.

Ruszyły szczepienia przeciwko grypie
Ruszyły szczepienia przeciwko grypie Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci poniżej 12 lat

- Dzisiaj dostaliśmy od firmy Pfizer wstępną deklarację, że już w grudniu pierwsza partia szczepionek powinna pojawić się w Polsce. Także druga połowa grudnia to jest ten realny termin, kiedy zaczniemy szczepić młodsze dzieci – powiedziała. Uczestniczący w spotkaniu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk zaznaczył jednak, że takiej decyzji jeszcze nie ma. Obecnie w Polsce szczepienie mogą przyjąć dzieci powyżej 12 lat. Otrzymują dwudawkową szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer albo szczepionkę Spikevax Moderny.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Courtney Hale/Getty Images

Pozostałe wiadomości