Newsy

Trudna przeszłość króla Karola III. "Był kryzys związany z tragiczną historią księżnej Diany"

Newsy

Autor:
Justyna
Piąsta
Koronacja Karola III i… Królowej Camilli
Koronacja Karola III i… Królowej CamilliDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn Karol, książę Walii, został królem Zjednoczonego Królestwa. Jak Brytyjczycy przyjęli nowego monarchę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Madera, dziennikarka BBC. Maciej Czajkowski, korespondent brytyjskich mediów, przypomniał natomiast, co przed laty działo się w życiu króla Karola.

Karol III nowym królem

Media na całym świecie śledzą wydarzenia, które właśnie rozgrywają się w Wielkiej Brytanii. 8 września zmarła Elżbieta II. Nowym królem został Karol III. Po ceremonii proklamacji monarcha wyszedł do ludzi i ściskał ich dłonie. Tłum z radością go powitał. Dziennikarka BBC Katarzyna Madera w rozmowie z reporterką Dzień Dobry TVN Anną Senkarą opisała, jakie emocje towarzyszą teraz Brytyjczykom.

- Patrzycie, co się tutaj dzieje i myślicie, że Anglicy mają obsesję na punkcie monarchii. Ale trzeba podkreślić, że to jest historia, rodzina królewska jest tutaj od wieków. To są takie momenty, że ta rodzina trzyma ten kraj złączony. (...) Jak widzimy, jak Karol chodzi pomiędzy ludźmi, to jest to strasznie ważne - przyznała Madera.

Senkara zauważyła, że w przeszłości Karol III nie miał zbyt dobrej opinii w mediach, a zeszłoroczny sondaż pokazał, że znaczna część Brytyjczyków wolałaby zobaczyć w roli króla księcia Williama. Dlaczego?

- William i Kate są bardzo popularni. Wiadomo, że William też zostanie królem. Karol miał trudniejsze czasy, kiedy był kryzys związany z tragiczną historią księżnej Diany - wyjaśniła Katarzyna Madera. - Jednak królowa podkreśliła, że Camilla zostanie królową małżonką. Camilli nie jest łatwo, ale publiczność rozumie, że król Karol potrzebuje kogoś. Tak jak królowa miała księcia Filipa przez tyle lat, zawsze był obok niej, tak Camilla jest zawsze obok Karola - dodała dziennikarka BBC.

Król Karol III - przeszłość monarchy

Dlaczego Elżbieta II zdecydowała, że po jej śmierci żona króla Karola będzie nosiła tytuł królowej małżonki? Tę kwestię wyjaśnił Maciej Czajkowski, dziennikarz i korespondent brytyjskich mediów.

- To jest kontynuacja tej misji królowej. Kobieta jest ważna w społeczeństwie i kobieta będzie u boku króla. Kobieta odgrywa niezwykle ważną rolę. Kiedy Elżbieta II wstąpiła na tron, miała 25 lat. Była młodą dziewczyną, a premier Churchill był znacznie starszy od niej. Królowa kompletnie zmieniła postrzeganie kobiety w społeczeństwie - podkreślił Czajkowski. Jak przypomniał, Karol III dość późno zaczął być przygotowywany do swojej roli.

- Ja mówię, że razem ze swoim synem zaczęli. Syn miał 10 lat, a Karol był po czterdziestce. On w jakiejś biografii, którą autoryzował, powiedział, że w czasach młodości jego rodzice byli trochę nieobecni fizycznie i emocjonalnie. Na początku chodził do szkoły lokalnej, a później wysłano go do szkoły z internatem. Karol był zawsze sam. Później poszedł na studia i miał "czas motyla", tak to nazywam. Na tym kwiatku usiadł, na tamtym. To był czas, kiedy oczekiwano od niego, że znajdzie właściwą kandydatkę na żonę. No i znajduje Camillę. Był w niej zakochany, ale to nie była dla niego właściwa kobieta. To były inne czasy. Aż znalazł Dianę, a później pojawił się między nimi bardzo duży konflikt - opowiedział korespondent brytyjskich mediów.

Jakim królem będzie Karol III? Czajkowski nie ma wątpliwości, że sprawdzi się w nowej funkcji.

- To, co wczoraj się stało, to było coś absolutnie magicznego. Kiedy przez zamkiem w Windsorze pojawili się William i Kate oraz Harry i Megan. Absolutnie wszyscy byli zaskoczeni. Troszeczkę później pojawił się król Karol, wyszedł do ludu. Gdyby oni połączyli siły, mieliby w rękach taką władzę, o jakiej nie marzył żaden monarcha w historii ludzkości - stwierdził gość Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości