Newsy

Szczepionki Pfizer nieskuteczne w jednej grupie wiekowej - nowe badania

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP/rp.pl
Dziecko przyjmujące szczepionkę

Firmy produkujące szczepionki dążą do wytworzenia preparatów dla osób w każdym wieku, dzięki czemu byłaby możliwość szybszego wytworzenia odporności zbiorowej. Wszystko wskazuje na to, że w jednej grupie wiekowej (2-5 lat) szczepienia nie przynoszą oczekiwanych efektów.

Nieskuteczna szczepionka Pfizer u dzieci

Koncern Pfizer poinformował w piątek, że badania laboratoryjne nad jego szczepionką przeciwko COVID-19 dla dzieci wykazały, że nie jest ona skuteczna w przedziale wiekowym 2-5 lat po podaniu dwóch dawek, zatem do następnych testów wprowadzony zostanie trzeci zastrzyk.

Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy

Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy? Co badacze wiedzą o nowym wariancie koronawirusa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Wyniki badań, konsultowane z zewnętrznymi ekspertami, skłoniły Pfizera do zmodyfikowania testów - podał w piątek CNN.

Z dotychczasowych badań wynika, że dawka szczepionki przeznaczona dla dzieci jest wprawdzie skuteczna dla grupy wiekowej od sześciu miesięcy do dwóch lat, ale nie przynosi oczekiwanych efektów u dzieci nieco starszych.

koronawirus

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Również w piątek Reuters przytoczył wyniki badania przeprowadzonego przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed, które wskazuje, że szczepionki firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer chronią przed Omikronem, ale nieskuteczne są preparaty J&J, Sinopharm i Sputnik V.

Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

W przeprowadzonych badaniach podawane były dawki 3 mikrogramów szczepionki dla dzieci od 6. miesiąca życia do 5. roku życia. Podawana dawka stanowi 1/10 tej, którą dostają osoby dorosłe. Dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat wytworzyły przeciwciała w podobnym stopniu, co osoby w wieku 16-25 lat, jednak dzieci w wieku od 2-5 lat już takiej odpowiedzi immunologicznej nie wytworzyły.

Firma Pfizer spodziewała się, że do końca tego roku zdobędzie informacje na temat skuteczności szczepień wśród najmłodszych. W związku z zaistniałą sytuacja, gdzie w pewnej grupie wiekowej szczepienia są nieskuteczne - badania te przedłużą się. Co więcej, twórcy szczepionki przewidują, że koronawirus może stać się chorobą endemiczną na całym świecie do 2024 roku, czyli taką o stałym występowaniu przy utrzymującej się na tym samym poziomie liczbie zachorowań przez wiele lat.

Obecnie w Polsce dostępne są już szczepienia dla dzieci od 5. roku życia. Nie ma wątpliwości, że są one skuteczne - przeszły one odpowiednie badania i na tej podstawie zostały dopuszczone do użytku.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP/rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Choreograph/Getty Images

Pozostałe wiadomości