Newsy

Raport Biblioteki Narodowej: Polacy znowu zaczęli czytać książki. "To najlepszy wynik od 6 lat"

Newsy

Prostock-Studio/Getty Images

Wygląda na to, że pandemia sprzyja czytaniu książek. Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że w 2020 roku Polacy przeczytali więcej książek - o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat.

Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 roku

W ramach tworzenia raportu Biblioteki Narodowej zadano Polakom pytanie o to, czy przeczytali w całości lub fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. Jak się okazuje - to najlepszy wynik od 6 lat.

Biblioteka Narodowa wskazała, że wynik ten "oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat". "Na razie można mówić o powodach do ostrożnego optymizmu" - zaznaczono. Czytanie książek nadal częściej i chętniej praktykowane jest w formie papierowej niż cyfrowej.

Jako podstawowe źródła pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (45 proc., wzrost o 4 proc.), pożyczenie od znajomego (32 proc., spadek o 3 proc.), prezent (34 proc., wzrost o 3 proc.). Na następnych pozycjach znalazło się wypożyczenie z bibliotek (23 proc.) i własny księgozbiór (20 proc.). Zauważalny jest relatywnie wysoki odsetek czytelników korzystających z książek udostępnianych w formie streamingu w ramach opłaty abonamentowej (28 proc.).

Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24 proc.), popularna (20 proc.), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19 proc.).

Wspieranie rozwoju czytelnictwa w Polsce

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przypomina w swoim komunikacie, że wspieranie rozwoju czytelnictwa jest jednym z ich priorytetów.

- Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest ważne już od najmłodszych lat. Dlatego od kilku lat realizujemy takie projekty jak "Mała książka – wielki człowiek", które przybliżają najmłodszym bogactwo i piękno literatury, wspierając ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

- Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 z budżetu państwa planujemy przekazać o 180 mln więcej w stosunku do poprzedniej edycji. Rozbudowujemy i modernizujemy biblioteki, wspieramy wydawanie wartościowych pozycji literackich – polskich i tłumaczeń. Te wszystkie działania przyczyniają się do tego, że mamy dziś powody do ostrożnego optymizmu. Nie oznacza to jednak, że możemy spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie, widzimy wyraźnie, ile jeszcze pracy nas czeka w obszarze promowania czytelnictwa, rozbudzania mody na czytanie. Natomiast te wyniki wskazują, że nasze działania mają sens i przynoszą efekty – podkreślił minister kultury.

Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich sześciu lat MKDNiS "uratowało przed likwidacją dwa bardzo ważne polskie wydawnictwa – Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne - które zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury".

Resort przypomina, że projekt "Mała książka – wielki człowiek", realizowany przez MKDNiS i Instytut Książki, wspiera wspólne, rodzinne czytanie już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Darmowe Wyprawki Czytelnicze otrzymują rodzice na oddziałach położniczych, przedszkolaki odwiedzające biblioteki publiczne, a także uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej. W każdej wyprawce znajduje się m.in. wyjątkowa książka – antologia tekstów polskich autorów, dostosowanych do potrzeb rozwojowych dzieci i wzbogacona ilustracjami polskich artystów.

W ramach programu zostało już rozdanych prawie 2 miliony Wyprawek Czytelniczych.

Szacunkowo, poczynając od 2020 roku, przekazywanych jest ponad 1 mln książek rocznie, co czyni projekt "Mała książka – wielki człowiek" największym tego typu w Europie i jednym z największych na świecie

- napisano w komunikacie ministerstwa.

Podano, że "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 to największy – z uwagi na skalę oddziaływania finansowego – program wieloletni Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przygotowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej". Dodano, że "promocji czytelnictwa służą także Programy Ministra, m.in. Literatura (dofinansowanie wydań wartościowej literatury), Czasopisma (wsparcie dla czasopism kulturalnych i humanistycznych), Partnerstwo dla książki (program wzmacniający pozycje bibliotek i księgarń) i Promocja czytelnictwa (dotacje na festiwale, wydarzenia i inne inicjatywy proczytelnicze)".

Dodatkowo poinformowano, że "w MKDNiS dobiegają końca prace nad programem, którego celem byłoby wsparcie małych niezależnych księgarń nie tylko kluczowego jako elementu rynku książki, ale także z uwagi na ich kulturotwórczy charakter i uzupełniającą względem bibliotek rolę w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej". - Szczegółowe założenia programu, który stanowić ma również pomoc w obecnej trudnej sytuacji epidemicznej, są w trakcie uzgadniania - czytamy.

Zobacz wideo: Terapia w formie książki, czyli poradnik Dominiki Słomińskiej

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości