Newsy

Legendarny snajper dołączył do Ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. "Chcę pomóc"

Newsy

Autor:
Sabina
Zięba
Źródło:
Radio Zet, CBC News, TVN24
wojskowy, strzelanie, wojna

Jeden z najsłynniejszych snajperów na świecie postanowił dołączyć do Ukraińskiego Legionu Międzynarodowego. Posługujący się pseudonimem "Wali" weteran wojen w Afganistanie i Iraku dotarł na Ukrainę, gdzie walczy z rosyjskimi siłami.

Osiągnięcia snajpera Wali

Snajper ukrywający się pod pseudonimem "Wali" należy do kanadyjskich sił specjalnych. Zdobywał doświadczenie m.in. podczas działań wojennych prowadzonych w Afganistanie oraz Iraku. W drugim z tych miejsc w 2017 roku zastrzelił terrorystę z Państwa Islamskiego z odległości 3450 metrów. Analizy podają, że pocisk leciał 10 sekund. Tym samym stał się rekordzistą świata w oddaniu najdłuższego celnego strzału. Wiadomo, że pomagał też siłom kurdyjskim w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Teraz kanadyjski nadawca "CBC News" poinformował, że Wali z 22. Królewskiego Regimentu będzie walczył przeciw rosyjskim żołnierzom, którzy dokonują inwazji na Ukrainę. Snajper podobno przekroczył granicę polsko-ukraińską już w zeszłym tygodniu wraz z trzema innymi byłymi kanadyjskimi żołnierzami. Zostali niezwykle ciepło przywitani przez Ukraińców.

- Byli bardzo szczęśliwi, że jesteśmy z nimi. To tak, jakbyśmy od razu stali się przyjaciółmi - wyznał "Wali" w wywiadzie z "CBC News".

Wali dołączył do ukraińskiego Legionu

Ukraiński Legion Międzynarodowy liczy już niemal 20 tysięcy ochotników z 52. krajów, w tym około 500 Kanadyjczyków. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal RBK, powiedział: "To jest ich pragnienie. Nie zatrudniliśmy ich, nie motywujemy ich w żaden sposób". Byli wojskowi bowiem sami chcą walczyć po stronie dobra. Wali przyznał, że zmobilizowały go przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, a także wstrząsające nagrania przedstawiające uchodźców uciekających przed wojną.

– Chcę pomóc Ukraińcom. Proste. Muszę pomóc, ponieważ są tu ludzie bombardowani tylko dlatego, że chcą być Europejczykami, a nie Rosjanami – podkreślił 40-letni snajper.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Sabina Zięba

Źródło: Radio Zet, CBC News, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: guvendemir/Getty Images

Pozostałe wiadomości