Newsy

Sinice w Bałtyku. Jeśli znów się pojawią, będą wyjątkowo uciążliwe

Newsy

sinice w Bałtyku

Pojawienie się sinic jest najczęstszym powodem zanieczyszczenia i zamykania kąpielisk, nie tylko tych nadmorskich. Istnieje ryzyko, że w 2021 r. znów pojawią się w morzu Bałtyckim, w jeziorach i innych akwenach. Dlaczego sinice są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia? Jak je rozpoznać?

Sinice to organizmy, które - ze względu na fotosyntezę - długo uznawane były za rośliny. Obecnie jednak zaliczane są do bakterii. Są niezwykle wytrzymałe. Niestraszna im nawet temperatura 90°C . W dziejach Ziemi miały spore zasługi, ponieważ fotosyntetyzujące sinice (cyjanobakterie) zaczynały proces wytwarzania tlenu do ziemskiej atmosfery. Innym pozytywem jest fakt, że wzbogacają glebę, wprowadzając związki azotowe, które potrafiące podwyższyć zbiory ryżu nawet o 20%. Dla ludzi jednak ich obecność w pobliżu jest znacznie mniej korzystna, a wręcz niebezpieczna.

Skąd się biorą sinice?

Pogoda w Polsce na najbliższe tygodnie zapowiada się upalnie. To powoduje, że wzrasta również temperatura wody w Morzu Bałtyckim. Poza tym na Wybrzeżu prawdopodobnie nieprędko pojawią się silne podmuchy wiatru. Ciepła woda, brak silnych prądów i fal morskich to idealne środowisko do życia i intensywnego rozmnażania się sinic. Dodatkowo korzystne dla nich jest niskie zasolenie bałtyckiej wody, a także zbyt wysoka ilość azotanów i fosforanów, które trafiają tam m.in. z rzek. Wszystkie te czynniki stwarzają zagrożenie długotrwałej obecności sinic w nadmorskich kąpieliskach w 2021 r. Ryzyko dotyczy również jezior i innych akwenów.

Kiedy są sinice w Bałtyku?

"Sezon na sinice" rozpoczyna się zwykle z końcem czerwca i początkiem lipca. Kumulacja może mieć miejsce pod koniec lipca - wówczas wyłączonych z użytku może zostać najwięcej kąpielisk. Miejscem, które najczęściej zmaga się z tym problemem, jest Zatoka Gdańska.

Jak rozpoznać sinice?

Po czym rozpoznać, że w danym zbiorniku wodnym pojawiły się sinice? Woda, w której się zadomowiły, znacznie się zmienia. Na jej powierzchni pojawia się tzw. zakwit, który powoduje zmianę koloru na zielony. Poza tym najczęściej przy samej linii brzegu unoszą się różnych kształtów i rozmiarów "kożuchy”, które mogą przypominać rozlaną farbę lub pianę. Dodatkowo pojawia się również ziemisty, zatęchły zapach. Sinice bywają mylone z glonami, ale należy pamiętać, że nimi nie są. W przeciwieństwie do glonów – wydzielają toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Zagrożenie stanowi kąpiel w skażonej wodzie, jej przypadkowe połknięcie a także oddychanie w pobliżu.

Objawy i dolegliwości zatrucia sinicami

Dolegliwości spowodowane kontaktem z sinicami pojawiają się od razu lub też kilka dni po kąpieli w skażonej wodzie. Wbrew pozorom, mogą być bardzo poważne. Nie bez powodu liczne instytucje co roku apelują o unikanie styczności z zanieczyszczoną wodą oraz zakazują pływania w danych kąpieliskach.

Objawy, które mogą się pojawić po kontakcie z sinicami:

 • świąd skóry,
 • rumień,
 • pokrzywka,
 • wysypka,
 • zapalenie spojówek,
 • gorączka,
 • bóle brzucha i mięśni
 • dreszcze,
 • wymioty, nudności, biegunka,
 • duszności,
 • zawroty głowy.

Warto pamiętać, że sinice pojawiają się nie tylko w morzu, ale również w innych zbiornikach wodnych. Dlatego przed każdym wypadem na publiczne kąpielisko należy sprawdzić, czy nie zostało ono zamknięte przez sanepid ze względu na niebezpieczeństwo, jakim jest kontakt z sinicami. Aby mieć pewność, czy będziemy mogli wejść do wody w miejscu, do którego się wybieramy, należy wcześniej sprawdzić to w serwisie kąpielowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zobacz też:

Już nie ma "dzikich plaż" nad Bałtykiem? To nieprawda. Oto one

"Golizna to dewiacja" kontra "nagość to swoboda". Jak rozsądnie podejść do tematu nagich dzieci na plaży?

Gadżety plażowe dla całej rodziny. Co warto zabrać nad polskie morze?

Zobacz video: Czym grozi kontakt z sinicami?

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości