Bruksela. Równe prawa dla singli i rodzin
Carla Dejonghe to posłanka belgijskiego parlamentu oraz radna brukselskiej gminy Woluwe-Saint-Pierre, która postanowiła zawalczyć o prawa dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe. Kobieta przekonała pozostałych członków rady do podpisania karty, w której zawarto rozwiązania usprawniające codzienne życie singli.
- To kamień milowy w naszym kraju, ale i w całej Europie. Po raz pierwszy gmina zobowiązuje się do zbadania swojej polityki przez pryzmat pojedynczego podmiotu - zaznaczyła pomysłodawczyni zmian. - W naszym interesie, jako decydentów, nie jest już myślenie z perspektywy tradycyjnej rodziny jako normy, ale dążenie do odpowiednich warunków życia dla wszystkich - dodała na łamach brytyjskiego dziennika.
Posłanka wyjaśniła, że nie zamierza redukować przywilejów kierowanych do tej pory w stronę par czy rodzin z dziećmi, tylko obdarzyć nimi również osoby samotne. - Chodzi o równość. Każdy musi zdawać sobie sprawę z dwóch rzeczy: jeśli jest to dobre dla osoby mieszkającej samotnie, będzie dobre dla wszystkich. Po drugie, czy tego chcesz, czy nie, w pewnym momencie swojego życia będziesz całkiem sam - uświadamia Dejonghe.
Karta dla singli w Brukseli - co zawiera?
Jakie zmiany zostaną wprowadzone na terenie brukselskiej gminy Woluwe-Saint-Pierre, by ułatwić singlom codzienne funkcjonowanie? W karcie pojawiło się wiele praktycznych propozycji, takich jak chociażby:
- modyfikacja zaproszeń dotyczących imprez miejskich (wzmianka, że mieszkańcy mogą wziąć ze sobą jakąkolwiek osobę towarzyszącą, niekoniecznie partnera);
- tworzenie przestrzeni wspólnych zachęcających do większej integracji;
- organizacja zajęć tanecznych, w których udział wezmą nie tylko pary, lecz także single;
- zapewnienie w hotelach i restauracjach większych stolików, by mogło przy nich usiąść kilkoro singli;
- zakaz posiłkowania się przy układaniu grafiku w pracy nieograniczoną dostępnością osób nieposiadających rodziny;
- bliżej nieokreślone rozwiązania finansowe minimalizujące koszty utrzymania gospodarstwa domowego przez jednego mieszkańca.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Z kim chcą się spotykać współczesne kobiety? "One stają się coraz bardziej elastyczne"
- Dlaczego Hanna Zborowska została singielką? "Odkąd skończyłam 15 lat byłam cały czas w związku"
- Wieczory zapoznawcze dla singli lepsze niż aplikacje randkowe? "Nie ma rozczarowania"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: "The Guardian"
Źródło zdjęcia głównego: Jonathan Kitchen, Yana Iskayeva/Getty Images