Single wywalczyli równe prawa. "Czy tego chcesz, czy nie, w pewnym momencie swojego życia będziesz całkiem sam"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jestem szczęśliwym singlem
Jestem szczęśliwym singlem
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Ich wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego okazują się większe niż rodzin wieloosobowych. Są narażeni na wyższe koszty zamówień jedzenia z dostawą. Bywają wykorzystywani do prac w weekendy i święta, gdy inni w firmie zasłaniają się obowiązkiem spędzania czasu z dziećmi i partnerami. Na co dzień spotykają się z niestosownymi komentarzami lub wymownymi spojrzeniami, gdy chcą w pojedynkę zjeść kolację w restauracji. Oto niesprawiedliwości, które utrudniają życie singlom i którym radni w Brukseli powiedzieli stanowcze: "Dość!".

Bruksela. Równe prawa dla singli i rodzin

Carla Dejonghe to posłanka belgijskiego parlamentu oraz radna brukselskiej gminy Woluwe-Saint-Pierre, która postanowiła zawalczyć o prawa dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe. Kobieta przekonała pozostałych członków rady do podpisania karty, w której zawarto rozwiązania usprawniające codzienne życie singli.

 - To kamień milowy w naszym kraju, ale i w całej Europie. Po raz pierwszy gmina zobowiązuje się do zbadania swojej polityki przez pryzmat pojedynczego podmiotu - zaznaczyła pomysłodawczyni zmian. - W naszym interesie, jako decydentów, nie jest już myślenie z perspektywy tradycyjnej rodziny jako normy, ale dążenie do odpowiednich warunków życia dla wszystkich - dodała na łamach brytyjskiego dziennika.

Posłanka wyjaśniła, że nie zamierza redukować przywilejów kierowanych do tej pory w stronę par czy rodzin z dziećmi, tylko obdarzyć nimi również osoby samotne. - Chodzi o równość. Każdy musi zdawać sobie sprawę z dwóch rzeczy: jeśli jest to dobre dla osoby mieszkającej samotnie, będzie dobre dla wszystkich. Po drugie, czy tego chcesz, czy nie, w pewnym momencie swojego życia będziesz całkiem sam - uświadamia Dejonghe.

Karta dla singli w Brukseli - co zawiera?

Jakie zmiany zostaną wprowadzone na terenie brukselskiej gminy Woluwe-Saint-Pierre, by ułatwić singlom codzienne funkcjonowanie? W karcie pojawiło się wiele praktycznych propozycji, takich jak chociażby:

 • modyfikacja zaproszeń dotyczących imprez miejskich (wzmianka, że mieszkańcy mogą wziąć ze sobą jakąkolwiek osobę towarzyszącą, niekoniecznie partnera);
  • tworzenie przestrzeni wspólnych zachęcających do większej integracji;
   • organizacja zajęć tanecznych, w których udział wezmą nie tylko pary, lecz także single;
    • zapewnienie w hotelach i restauracjach większych stolików, by mogło przy nich usiąść kilkoro singli;
     • zakaz posiłkowania się przy układaniu grafiku w pracy nieograniczoną dostępnością osób nieposiadających rodziny;
      • bliżej nieokreślone rozwiązania finansowe minimalizujące koszty utrzymania gospodarstwa domowego przez jednego mieszkańca.

       Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

       Zobacz także:

       Autor: Berenika Olesińska

       Źródło: "The Guardian"

       Źródło zdjęcia głównego: Jonathan Kitchen, Yana Iskayeva/Getty Images

       podziel się:

       Pozostałe wiadomości