Nie broniła się, więc chciała seksu i nie jest ofiarą gwałtu? Kobiety żądają zmian w prawie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Seks bez zgody zostanie uznany za gwałt
Seks bez zgody zostanie uznany za gwałt
Uwaga! TVN: Zarzuty dla duchownego
Uwaga! TVN: Zarzuty dla duchownego
Uwaga! TVN: Syn dyrektorki przedszkola molestował dzieci?
Uwaga! TVN: Syn dyrektorki przedszkola molestował dzieci?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Projekt ustawy zmieniającej definicję gwałtu trafił do sejmu. Na 7 marca zaplanowane jest w parlamencie jego pierwsze czytanie. Na czym będą polegać wprowadzone modyfikacje w prawie? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z mec. Agatą Bzdyń oraz założycielką fundacji Feminoteka Joanną Piotrowską.

Zmiana definicji gwałtu - dlaczego jest potrzebna?

Świat idzie z postępem, a prawo zwykle próbuje dostosować się do społecznych transformacji, jednak przepisy dotyczące gwałtu nie zmieniły się w Polsce od kilkudziesięciu lat. Przestarzałemu systemowi karania sprawców przestępstw na tle seksualnym kobiety chcą powiedzieć stanowcze: "Nie". Jaka będzie nowa wykładnia prawa, jeżeli złożony do Sejmu projekt zostanie zaakceptowany, a ustawa wdrożona w życie?

- Mają się zmienić znamiona tego przestępstwa. Obecnie jest to przemoc, groźba bezprawna bądź podstęp. Natomiast zgodnie z prawem międzynarodowym, które ratyfikowaliśmy z konwencją stambulską oraz standardami wypracowanymi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, nie może tak być, że zgwałcenie jest definiowane przez przemoc, gdyż przemoc rozumie się wtedy wąsko jako przemoc fizyczną i wtedy szuka się w tym akcie uszkodzeń fizycznych ciała - zadrapań, siniaków - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN mec. Agata Bzdyń.

Jaka kara jest aktualnie wymierzana przestępcom seksualnym, a jaka powinna być wedle najnowszych założeń? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Krzywdzące stereotypy na temat ofiar gwałtów

Założycielka fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska zaznaczyła w studiu Dzień Dobry TVN, że ofiary gwałtu nadal są traktowane przez wymiar sprawiedliwości bardzo tendencyjnie.

- Najczęściej podważana jest wiarygodność kobiety, która doświadczyła gwałtu, jeżeli jest w jakiejś relacji z przemocowcem. (...) Najczęściej, jeżeli ona z nim gdzieś poszła, flirtowała, zaprosiła go do domu albo poszła do niego do domu, to wszystko gra na niekorzyść osoby pokrzywdzonej. (...) Cały czas się szuka winy po stronie kobiety. Też jeżeli chodzi o to, że kobieta się nie broniła. Mówi się: "Czemu ona nie krzyczała? No to widocznie chciała". To [brak reakcji na wyrządzaną nam krzywdę] jest mechanizm psychologiczny, nad którym my kompletnie nie panujemy - tłumaczy ekspertka.

Stereotypowe myślenie o gwałcie:

  • skąpo ubrana kobieta sama prowokuje;
    • sprawcą gwałtu jest najczęściej obcy;
      • gwałt ma przede wszystkim podłoże seksualne;
        • ofiara gwałtu tak naprawdę sama tego chciała;
          • kobieta się nie broniła, nie krzyczała = nie było gwałtu.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

            Skocz do sklepu TVN!
            Skocz do sklepu TVN!

            Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

            Zobacz także:

            Autor: Berenika Olesińska

            Źródło zdjęcia głównego: Tinnakorn Jorruang/Getty Images

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
            Materiał promocyjny

            Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana