Newsy

Jaki będzie marzec? Poznaj prognozę pogody na przyszły miesiąc

Newsy

Aktualizacja:
x-news

Luty zaskoczył nas mrozem i dużą ilością śniegu w całej Polsce. Do kiedy utrzyma się taka zimowa aura? Synoptycy opublikowali wstępne prognozy na marzec. Czy możemy liczyć na wczesnowiosenną odwilż?

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w ostatnich dziesięciu dniach lutego (21 do 28 lutego) temperatura powietrza powinna utrzymać się w pobliżu 0 stopni Celsjusza. Pod sam koniec miesiąca możemy spodziewać się większego ochłodzenia, ponieważ temperatura ma ponownie spaść poniżej -10 st. C. Zmiany te są najbardziej prawdopodobne na południu, wschodzie oraz w północno-wschodniej części Polski.

Pogoda w marcu 2021

Według numeryczno-statystycznego modelu IMGW, średnia miesięczna temperatura w marcu na obszarze prawie całej Polski będzie bardzo podobna do tych z lat poprzednich. Wyjątkiem będą tu Małopolska i Śląsk, gdzie prognozuje się średnią temperaturę nieznacznie poniżej dotychczasowej normy.

Jak wynika natomiast ze statystycznego modelu IMGW, średnia temperatura w większości kraju z wysokim prawdopodobieństwem będzie powyżej normy. Jedynie na Suwalszczyźnie model ten przewiduje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia średniej temperatury w normie.

Marzec 2021 - jaka będzie pogoda

Aktualne wyniki opracowanego przez Instytut modelu wskazują na "wyraźne ocieplenie, w zakresie możliwych wartości minimalnej i maksymalnej temperatury powietrza, już w drugiej dekadzie marca". Z okresowymi napływami zimnego powietrza ze wschodu sytuacja ta ma się utrzymać także w ostatniej części nadchodzącego miesiąca.

Jak zwracają uwagę synoptycy, obecnie "wiele wskazuje na to, że druga połowa marca może być cieplejsza niż zwykle, przy czym odpowiedź nie jest jednoznaczna".

Jaka będzie pogoda w marcu

Miesięczna suma opadów w marcu 2021 na terenie całej Polski będzie zróżnicowana. Sumę poniżej normy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w Małopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Kielecczyźnie oraz Podhalu. Opady w normie będą w Wielkopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, a także Pomorzu Środkowym. Mniej, niż zwykle będzie ich na Mazowszu, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Podlasiu i Podkarpaciu.

Z modelu zastosowanego przez IMGW wynika, że miesięczna liczba dni z opadami w całym kraju będzie niższa niż w latach poprzednich.

IMGW: prognoza długoterminowa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Państwowy Instytut Badawczy w swoich prognozach długoterminowych, które określa jedynie jako "eksperymentalne", wykorzystuje własne autorskie modele IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes. Korzysta także z wyników modeli amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej i Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Przewidywania z poszczególnych źródeł mogą się od siebie różnić.

Zobacz wideo: Przy takich temperaturach wrząca woda natychmiast zamarza. Zobaczcie ten eksperyment

Zobacz też:

Kobieta w ciąży i jej mąż utknęli w zaspie. Interweniowała policja i straż

Paraliż dróg i korki. Czy zima po raz kolejny zaskoczyła drogowców?

Pogoda w środę: mróz i opady śniegu

Autor: Oscar Dąbkowski

Źródło: IMGW

Pozostałe wiadomości