Newsy

Od stycznia podwyżki akcyzy na alkohol i inne używki

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
prawo.pl
Ktoś kupuje alkohol w sklepie

Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycje podwyżek akcyzy na używki w latach 2022-2027. Projekt opublikowany został w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Według niego, od 1 stycznia 2022 r. wzrośnie m.in stawka akcyzy na alkohol, papierosy, a także na tzw. wyroby nowatorskie. W niektórych przypadkach nawet o 100 proc.

Wzrost akcyzy od stycznia 2022 r. Co podrożeje?

Ministerstwo finansów tłumaczy pomysł podwyżki podatku akcyzowego "potrzebą przygotowania się na podwyżkę minimum UE dla wyrobów tytoniowych, oraz wprowadzenia na poziomie UE opodatkowania dla wyrobów nowatorskich".

Projekt przewiduje wzrost stawek podatku na wyroby akcyzowe, które są używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie (czyli te do palenia, ale inne niż papierosy).

W projekcie podwyżek Ministerstwo Finansów podkreśla:

W odniesieniu do wyrobów alkoholowych, ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych.

Jednocześnie ministerstwo przypomina, że "ostatnia zmiana stawek akcyzy na ww. wyroby miała miejsce 1 stycznia 2020 r. i wynosiła 10 proc."

Zgodnie z projektem, zmiana spowoduje "wzrost stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10% w 2022 r." i co roku (w latach 2023-2027 będzie rosła o 5 proc.

Wzrost akcyzy i ceny wyrobów tytoniowych od stycznia 2022 r.

Nowelizacja zakłada też podwyższenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na papierosy. Ma wzrosnąć do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. O 2022 r. ma zostać wprowadzona również minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia.

Ponadto zaplanowano podwyższenie akcyzy na wyroby nowatorskie (wszelkie e-papierosy itd.) poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc., a w latach 2023-2027 i podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027.

Podwyżka akcyzy nie dotyczy cydru i niektórych wyrobów tytoniowych

W celu ochrony rynku sadowniczego i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, na liście produktów mających zostać objętych podwyżką akcyzy, nie znajduje się cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Zostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

W projekcie ustawy podkreślono również

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara i cygaretki, na które już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE

Zobacz także:

Zobacz wideo: "Przeniesie się to na podwyżki opłat tak naprawdę za wszystko". Rekordowy wzrost cen prądu

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: prawo.pl

Źródło zdjęcia głównego: GoodLifeStudio/Getty Images

Pozostałe wiadomości