Uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania polskich symboli państwowych - flagi, godła i hymnu. Taki jest cel ustawy, której projekt przygotowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jak zmieni się Mazurek Dąbrowskiego?
Jak zmieni się polski hymn?
Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, druga zwrotka polskiego hymnu będzie zaczynała się od słów "Jak Czarniecki do Poznania", a nie jak dotąd "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Oznacza to, że zmieni się kolejność zwrotek - druga i trzecia wymienią się miejscami. Prawdopodobną przyczyną "korekty" jest chęć powrotu do źródłowej postaci "Mazurka Dąbrowskiego", którego słowa napisał Józef Wybicki.
- Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim - zapisano w projekcie ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, którego autorem jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dokument skierowany został do konsultacji publicznych.
Zmiany dotyczące symboli państwowych. Dlaczego są wprowadzane?
Nowa ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych. Ma też uwzględniać korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów. Ustawa ma zastąpić dotychczas obowiązującą regulację z 1980 r.
W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że kwestia uporządkowania symboliki państwowej RP podnoszona jest od lat.
Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uprządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.
Zmiany nie tylko w hymnie
Proponowana ustawa ma uregulować również:
- wzorzec barw w obowiązujących standardach graficznych,
- uporządkowanie nazewnictwa symboli, m.in. przez wprowadzenie pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej,
- zwiększyć ochronę symboli państwowych, m.in. poprzez przepisy dotyczące godnego postępowania z flagami zniszczonymi, a także przepisy dotyczące umieszczania na nich napisów,
- wprowadzenie kokardy narodowej.
Zobacz także:
- Zmiana czasu na zimowy 2021. Czy w tym roku będziemy przestawiać zegarki jesienią?
- Polacy jedzą coraz mniej mięsa. Zmiany nawyków żywieniowych nie są chwilowym trendem
- Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców i ryczałtowców. Dodatkowy podatek dla dużych firm. Co się zmieni?
Zobacz wideo: Święto Polskiej Muzyki w „Dzień Dobry TVN”
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: PIOTR PAKULA/Getty Images