Newsy

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców i ryczałtowców. Dodatkowy podatek dla dużych firm. Co się zmieni?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Phynart Studio/Getty Images Zmiany w składce zdrowotnej

Składka zdrowotna ma być niższa niż pierwotnie zakładano. Ma ona wynosić 4,8%, a nie 9%, co zapowiadano na początku prac nad ustawą o Polskim Ładzie. Nie jest to jednak jedyna zmiana, która dotyczy przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność i odprowadzające ryczałt będą miały 3 stawki składki zdrowotnej.

W zeszłym tygodniu odbyły się negocjacje przedsiębiorców z przedstawicielami resortu finansów. Pierwotnie składka zdrowotna miała wynosić 9%, co było przedmiotem głośnej krytyki ze strony osób prowadzących własne działalności gospodarcze.

Stawki zdrowotne dla przedsiębiorców i ryczałtowców - kto ile zapłaci?

W 2022 r. przedsiębiorcy mieliby zapłacić 3%, a w 2023 już 4,9%. Jak twierdzą przedstawiciele resortu finansów, nie przewiduje się wzrostu w kolejnych latach. Sytuacja jednak wygląda inaczej w przypadku ryczałtowców - dla nich przewidziano trzy stawki w zależności od dochodów.

Składki miałyby wynosić 300, 500 oraz 900 złotych. Pierwszy próg został już ustalony, a pozostałe są jeszcze w trakcie negocjacji. Przedsiębiorców ryczałtowych znajdujących się na pierwszym progu obowiązywałaby składka w wysokości 300 złotych, przy czym ich dochody nie będą mogły przekraczać 60 tysięcy zł rocznie. Wstępnie drugi próg został określony między 300 a 500 tysięcy zł. Jednak nie jest to jeszcze potwierdzona informacja.

Dodatkowy podatek dochodowy dla dużych firm - kto go zapłaci?

Rząd zapowiedział nowy podatek dochodowy dla dużych firm - przede wszystkim dla tych, które nie płacą CIT bądź opłacają go, ale tylko w niewielkim wymiarze. Duże działalności gospodarcze i korporacje będą musiały odprowadzać podatek dochodowy minimalny o wysokości 0,4% przychodów oraz 10% od przychodów pasywnych.

Minister zapowiada, że ma to załatać dziurę, która powstanie w wyniku zwolnienia małych firm z płacenia wysokich składek zdrowotnościowych. Dzięki takiej zmianie do budżetu ma wpłynąć szacowane 2 mld zł. Taki ruch nie tylko spowoduje wzrost wpływów do skarbu państwa, ale ma też działać na korzyść mniejszych przedsiębiorców - promując ich działalności.

Jak informuje Minister Morawiecki:

Spodziewane wpływy z planowanego podatku od wielkich korporacji to ok. 2 mld zł. W kalkulacjach dotyczących daniny od korporacji międzynarodowych, dużych, bo to przede wszystkim ich dotyczy, spodziewamy się ok. 2 mld. Trudno tutaj bardzo dokładnie prognozować, ale to będą środki, które będą przeznaczone na inwestycje, a także na politykę społeczną prowadzoną przez nasz rząd.

Nowy podatek jest wprowadzony na wzór amerykańskiego, ma on dotknąć duże korporacje i firmy, przede wszystkim zagraniczne, ale również polskie.

Zobacz wideo: Gadżety, które ułatwiają nam planowanie dnia

Gadżety, które ułatwiają nam planowanie zadań

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości