Gorące tematy

Wzrost podatków dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Przedsiębiorcy szukają sposobów, by je obejść

Gorące tematy

polskie pieniądze zabrane przedsiębiorcom

Zapowiadany Polski Ład ma przynieść zmiany w polskim systemie podatkowym. Najbardziej odczują to osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ich podatki wzrosną nawet o 50 proc. Coraz więcej małych przedsiębiorców zastanawia się, jak obejść te podwyżki. Okazuje się, że może to być bardzo trudne.

Polski Ład i zmiany w systemie podatkowym

Nowy program zapowiedziany przez rząd ma dotyczyć wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem państwa, łącznie z systemem podatkowym. Zmiany mają się opierać na trzech głównych filarach:

  • podniesienie drugiego progu podatkowego - z 85 tys. do 120 tys. zł,
  • podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł,
  • likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej w rozliczeniu PIT - obecnie z 9 proc. składki aż 7,75 proc. można odjąć od podatku. Przedsiębiorcy, w tym ponad 2,5 miliona prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, przestaną płacić zryczałtowaną składkę zdrowotną, która niezależnie od przychodu wynosi w 2021 r. 382 zł. Po zmianach wszyscy zapłacą 9 proc. i to bez odpisu.

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu uderzą w przedsiębiorców

Zmiany podatkowe najbardziej odczują osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i dotychczas rozliczały się 19-proc. podatkiem liniowym. Brak możliwości odpisu składki zdrowotnej podwyższa podatek prawie o połowę, aż do 28 proc.

Po ogłoszeniu projektów ustaw do Polskiego Ładu wielu małych przedsiębiorców zaczęło szukać sposobów na zoptymalizowanie rosnących podatków. Część z nich chce wykorzystać uzasadnienie podatkowe, ale fiskus dokładnie sprawdzi, czy ma ono rację bytu. Problemy mogą pojawić się również w sytuacji chęci "sztucznego" przeniesienia firmy do innego kraju celem zniżek podatkowych. Czuwa nad tym powstała w 2016 r. klauzula o unikaniu opodatkowania . Według jej zapisów nie można osiągać korzyści, jeżeli sposób działania w przedsiębiorstwie był sztuczny. Nie chodzi tylko o fikcyjne przeniesienie firmy poza Polskę, ale też o działania na jej terenie, które mogą zainteresować Urząd Skarbowy, np. nagła, nieuzasadniona zmiana sposobu rozliczeń.

Fiskus przyjrzy się również sytuacjom, w których przedsiębiorca rozpoczyna współpracę z podmiotem, który nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej lub też posiada siedzibę czy też miejsce zamieszkania w kraju bądź na terytorium stosującym szkodliwą - według urzędników - konkurencję podatkową.

Z jednej strony korzystne dla wielu zmiany kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego, z drugiej drastyczne podniesienie podatków najmniejszym przedsiębiorstwom, którzy w związku z pandemią i tak nie są w najlepszej sytuacji. Przedsiębiorcy twierdzą, że to właśnie z ich kieszeni pokryte zostaną pozostałe, kosztowne dla budżetu państwa zmiany podatkowe.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polski Ład to historyczna obniżka podatków" kontra "Czekamy, kto za to zapłaci". Rząd szykuje rewolucję podatkową

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości