Skuteczny biznesplan zwiększa szansę na sukces w prowadzeniu własnej działalności. By móc stworzyć dobrze prosperującą firmę, trzeba bowiem wiedzieć, w jaki sposób działać i jakie cele realizować – a właśnie tę wiedzę daje taki dokument. Dlatego przygotowania do roli przyszłego przedsiębiorcy należy rozpocząć od odpowiedzenia sobie na pytanie, jak napisać biznesplan i jak on właściwie wygląda.
Zapowiadany Polski Ład ma przynieść zmiany w polskim systemie podatkowym. Najbardziej odczują to osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Ich podatki wzrosną nawet o 50 proc. Coraz więcej małych przedsiębiorców zastanawia się, jak obejść te podwyżki. Okazuje się, że może to być bardzo trudne.
Analiza finansowa przedsiębiorstwa lub innego podmiotu, prowadzącego działalność ekonomiczną (np. analiza finansowa gminy, analiza finansowa spółki giełdowej), pozwala na określenie kondycji finansowej, bilansu płatniczego i wielu innych parametrów. Posługiwanie się analizą finansową jest niezwykle istotne, gdy sprawdza się wiarygodność finansową kontrahentów, ale nie tylko.
Zamknięte restauracje, hotele, siłownie, galerie handlowe, kina - z powodu pandemii koronawirusa od 10 miesięcy wielu właścicieli biznesów nie może działać w standardowy sposób. Minister zdrowia ogłosił, że restrykcje zostały przedłużone co najmniej do 31 stycznia. Jednak przedsiębiorcy twierdzą, że politycy informowali ich już o wydłużeniu lockdownu nawet do kwietnia.
Pandemia koronawirusa wiele osób pozbawiła pracy i źródła zarobku. Z tego powodu ludzie zaczęli sobie dorabiać. Jedni dziergają, drudzy robią torty czy pieką chleby, a jeszcze inni udzielają korepetycji online. Jednak jaki musi być spełniony warunek, by mogli oni zarabiać bez konieczności zakładania firmy?
Pod koniec kwietnia wejdzie w życie tzw. konstytucja biznesu, czyli pakiet ustaw, których celem jest m.in. uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie zmiany czekają małych przedsiębiorców w zakresie składek ZUS? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła blogerka ekonomiczna Katarzyna Iwanoska.
Od stycznia 2017 roku działalność gospodarczą będzie można założyć przez telefon. Czy ten pomysł faktycznie ułatwi życie firmom, które dopiero wchodzą na rynek? W Dzień Dobry TVN ekonomista Paweł Blajer, ile wniosków trzeba wypełnić, by otworzyć własny biznes. Co jego zdaniem można by jeszcze zmienić w tym systemie? A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Czym zakładanie działalności przez telefon będzie się różniło od zrobienia tego w Urzędzie? Czy możemy liczyć na dodatkową pomoc urzędników?
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Wiesław Wilk założył firmę, która zajęła się produkcją pamięci komputerowych. Obecnie jego działalność cieszy się dużym zainteresowaniem - także poza granicami Polski. Widzom Dzień Dobry TVN powiedział o swoim przepisie na sukces.
Jakie prawa przysługują młodym matkom, które prowadzą własną działalność gospodarczą? Czy mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Czy jeszcze będąc w ciąży mogą ubiegać się o zasiłek chorobowy i w jakiej wysokości? Dlaczego napotykają trudności ze strony ZUS-u? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS oraz Anna Lesiak-Grzywińska, adwokat.
Chińska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Za kilka lat, Chiny, mają szansę stać sią największą potęgą gospodarczą. Czy jest tam miejsce dla polskich przedsiębiorców? Jak traktowani i postrzegani są Polacy w Chinach? Czy łatwo prowadzi się tam działalność gospodarczą? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Filipa Keniga, który prowadzi restaurację w Chinach i sinologa oraz ekonomistę Jana Siniarskiego.