Gorące tematy

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i bony mieszkaniowe. Zasady, kwoty i koszty

Gorące tematy

Westend61Westend61/Getty Images

Chęć posiadania własnego mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. Dlatego wielu Polaków decyduje się zaciągać w tym celu kredyty, często na kilkadziesiąt kolejnych lat. Część jednak nie może sobie pozwolić nawet na takie rozwiązanie. W sobotę, 15 maja polski rząd ogłosił społeczno-gospodarczy program Polski Ład, który dotyczy 5. obszarów, w tym mieszkaniowego. Kto i jaką pomoc będzie mógł uzyskać?

Polski Ład a pomoc mieszkaniowa

Według zapowiedzi prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Gowina w ramach planowanego Polskiego Ładu, Polacy mają otrzymać nawet setki tysięcy złotych wsparcia. Ogłoszony w sobotę, 15 maja program zawiera 132 strony. Na jednej z nich znalazły się informacje dotyczące pomocy w zakupie mieszkania. Nie ma tam jednak nic na temat bonu mieszkaniowego, o którym mówił Jarosław Gowin. Wiadomość w tej sprawie podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zapowiadane zmiany mają umożliwić dofinansowanie zakupu własnych nieruchomości trzem grupom Polaków: "tym, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, tym, którzy szukają go na rynku wtórnym, społecznym, a także tym, którzy chcą wybudować dom".

Polski Ład - dofinansowanie wkładu własnego

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego zwykle wiąże się z wysokim wkładem własnym. Projekt Polski Ład z założenia ma rozwiązać ten problem. Bank Gospodarstwa Krajowego miałby pokrywać wkład własny do 100 tys. zł bankom, które udzielają kredytów na mieszkania polskim rodzinom.

Jeśli projekt rzeczywiście wejdzie w życie, z gwarantowanego wkładu własnego będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Wówczas BGK musiałby dysponować kwotą do 8 mld zł rocznie na ten cel.

Polski Ład - bon mieszkaniowy

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, któremu przewodzi obecnie Jarosław Gowin, zgłosiło pomysł bonu mieszkaniowego. Jeśli się pojawi, będzie się składał z dwóch wariantów:

  • bon społeczny - ma być przeznaczony dla rodzin do dwójki dzieci, ale też osób niekoniecznie je posiadających, które nie mają własnego mieszkania, a ich obecne dochody uniemożliwiają uzyskania kredytu. Środki te będzie można wykorzystać na wynajem nieruchomości w budownictwie społecznym lub na wkład w mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej.
  • bon rodzinny – przewidziany jest dla rodzin, które wychowują co najmniej troje dzieci lub osoby niepełnosprawne. Jego przeznaczenie będzie szersze niż w bonie społecznym. Za te pieniądze będzie można sfinansować kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego, a także budowę domu jednorodzinnego.

Bon mieszkaniowy – jakie kwoty?

Bon społeczny - wysokość pomocy

  • jednoosobowe gospodarstwa domowe - 5 tys. zł
  • małżeństwo bez dzieci - 10 tys. zł
  • małżeństwo z jednym dzieckiem - 25 tys. zł
  • małżeństwo z dwójką dzieci - 40 tys. zł

Bon rodzinny - wysokość pomocy

  • małżeństwo z trójką dzieci - 55 tys. zł (opcja 1 - dla rodzin posiadających mieszkanie/dom) lub 100 tys. zł (opcja 2 - dla rodzin nieposiadających mieszkania/domu lub posiadających do 65 m kw.)
  • małżeństwo z czwórką dzieci - 70 tys. zł (opcja 1) lub 115 tys. zł (opcja 2)
  • małżeństwo z piątką dzieci - 85 tys. zł (opcja 1) lub 130 tys. zł (opcja 2)
  • małżeństwo z szóstką dzieci - 100 tys. zł (opcja 1) lub 145 tys. zł (opcja 2).

Bon mieszkaniowy – od kiedy będzie można skorzystać?

Jeśli pomoc mieszkaniowa w formie bonu mieszkaniowego wejdzie w życie, będzie można go zrealizować od 1 stycznia do 31 grudnia roku następującego po roku jego przyznania, z możliwością przedłużenia (za opłatą) o kolejny rok.

Ile planowane zmiany będą kosztować budżet państwa, czyli de facto wszystkich obywateli Polski?

W przypadku bonu społecznego mamy do czynienia z progiem dochodowym. Obecnie trudno jest precyzyjnie określić, ilu jest potencjalnych beneficjentów. Nie wiadomo też, ile osób zgłosi się po tę formę dofinansowania. Jeśli chodzi o bony rodzinne, czyli dla rodzin od trójki dzieci wzwyż, to może być to koszt nawet 3 mld zł i więcej.

Poza tym środki, które mają być przeznaczone na pomoc mieszkaniową, to tylko jeden z pięciu obszarów wsparcia finansowego, którym ma być objęta pocovidova Polska w ramach planowanego Polskiego Ładu. Łącznie ma to być 72,4 mld zł rocznie, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł.

Zobacz też:

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Nowy Ład, czyli zmiany w systemie podatkowym w Polsce. Kto na nich skorzysta?

Zmienią się zasady urlopów rodzicielskich. Dyrektywa unijna przekształci polski Kodeks Pracy

Zobacz video: "Te postulaty mogą nie być zrealizowane". W. Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości