Gorące tematy

Podwyżki cen prądu. Ile zapłacimy od stycznia 2022 roku?

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Przed nami podwyżki cen prądu

Ceny prądu wzrosną od stycznia 2022 roku oraz dla osób, którym właśnie kończą się umowy na dostawę energii. Będą to podwyżki nawet o kilkanaście procent. Ekspert zdradził, o ile złotych więcej zapłacimy i które domowe sprzęty pochłaniają najwięcej prądu.

Wzrost cen prądu

Wzrost cen prądu może sięgnąć nawet kilkuset złotych rocznie. Szczególnie jeśli mamy elektryczne ogrzewanie i korzystamy z wielu sprzętów.

- To będą wzrosty kilkanaście procent przynajmniej, takiego łącznego rachunku za energię. Teraz pytanie - ile zużywamy energii? Jeżeli mamy takie mniejsze gospodarstwo domowe, mieszkamy w bloku to te podwyżki będą rzędu 15 złotych miesięcznie. Jeżeli mamy dużą rodzinę, dom, pierzemy, suszymy te rzeczy, mamy zmywarkę, a zwłaszcza, jeżeli ogrzewamy energią elektryczną czy podgrzewamy wodę, to te wzrosty mogą być rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie i kilkaset złotych rocznie - powiedział Bartłomiej Derski, ekonomista i dziennikarz.

Wyższe ceny to wynik tego, że powróciliśmy do bardzo dużego zapotrzebowania na prąd. - To sprawia, że drożeje nam gaz, węgiel, uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które wiążą się z produkcją paliw kopalnych. To wszystko podbija cenę. Dzisiaj na tym rynku giełdowym ceny energii elektrycznej są o ponad połowę wyższe niż jeszcze rok temu - podkreślił ekonomista.

Jak obniżyć rachunki?

Bartłomiej Derski wspomniał, że w Niemczech i we Francji również ceny na rynku giełdowym są wysokie ze względu na ceny gazu. Jeśli kiedyś uniezależnimy się od paliw kopalnych to te wahania nie będą miały znaczenia. W tej chwili, aby obniżyć rachunki powinniśmy zacząć od oszczędzania energii we własnym gospodarstwie domowym lub zmienić taryfę na sprzedaż energii.

- Większość z nas ma umowy na czas nieokreślony. Teraz siedzimy w domach dość często, więc możemy zastanowić się nad taką dwustrefową taryfą, od 13:00 do 15:00 i po 22:00. Jeżeli zużywamy dużo energii w domu, pierzemy, nastawiamy zmywarkę, możemy to robić w tych okienkach czasowych. Wtedy te rachunki mogą nam mocno spaść.

Warto też wiedzieć, które sprzęty są największymi pożeraczami prądu. W domu to będzie bojler do podgrzewania wody albo ogrzewanie elektryczne, a w mieszkaniach przede wszystkim lodówka, kuchnia indukcyjna. Natomiast sprzęt RTV jest już zdecydowanie bardziej oszczędny.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Pozostałe wiadomości