Newsy

"Córka spowodowała wypadek, musicie jej pomóc". Staruszkowie stracili prawie 100 tys. zł

Newsy

Aktualizacja:
iStockphotoEllenaZ/Getty Images

Metody oszustów na wyłudzanie pieniędzy od seniorów są coraz bardziej perfidne. Małżeństwo w wieku 83 i 84 lata straciło niemal 100 tys. zł, bo uwierzyli, że ich córka ma kłopoty. Przekazana suma miała pomóc jej w uniknięciu konsekwencji rzekomych czynów.

Jak poinformował w czwartek zespół prasowy podlaskiej policji, osobą dzwoniącą była kobieta. Podała się za córkę seniorów i przekonała ich, że miała wypadek i potrzebuje pieniędzy, by sprawę załatwić i uniknąć odpowiedzialności. Staruszkowie podjęli decyzję o wypłacie pieniędzy z bankowego konta. Gdy to zrobili, 100 tys. zł przekazali mężczyźnie, który po nie przyszedł, podając się za znajomego kogoś z rodziny.

Telefon od oszustów

"Córka spowodowała wypadek, potrzebne są pieniądze, by uniknęła odpowiedzialności" - w takie informacje przedstawione telefonicznie przez oszustów, uwierzyli staruszkowie z Moniek (Podlaskie). Nie sprawdzając, czy to prawdziwa historia, wypłacili z banku i przekazali przestępcom niemal 100 tys. zł.

Policja powtarza apel, by po takich telefonach nie podejmować pochopnych działań , skontaktować się z rodziną, by zweryfikować informacje i osobom dzwoniącym nie mówić o swoich oszczędnościach. " Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych " - przypominają.

Przestępstwo na policjanta

Ponieważ przestępcy wykorzystują też tzw. legendę "na policjanta", funkcjonariusze zapewniają, że przy zwalczaniu przestępczości nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem, nie informują też telefonicznie o swoich akcjach.

- Jeżeli odebrałeś taki telefon, bądź pewien, że dzwoni oszust. Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pinów, czy loginów ani haseł - apelują policjanci i proszą seniorów, by odkładali słuchawkę, a po takiej rozmowie natychmiast dzwonili na numer alarmowy 112.

Zobacz wideo: Jak działają oszuści podszywający się pod pracownika banku? "Jeśli zadzwoni ktokolwiek z banku, momentalnie się rozłączamy się i sami wybieramy numer do infolinii"

Zobacz też:

500 plus na wakacje dla seniora? Poznaj szczegóły nowej propozycji

Polskie symbole narodowe do poprawy. Jak zmienią się godło, flaga i hymn?

Królowa Elżbieta II uczciła 100. rocznicę urodzin księcia Filipa. Zasadziła niezwykłą różę

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości